×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuc

Pytanie nadesłane do redakcji

Proszę o przetłumaczenie wyniku biopsji: Fragmenty błony śluzowej oskrzela z naciekiem raka niedrobnokomórkowego (NOS). Nie znaleziono jednoznacznych cech różnicowania płaskonabłonkowego ani gruczołowego.
Wyniki reakcji immunohistochemicznych; TTF-1(+), p63(-), p40(-), CK 5/6(-), barwienie na śluz ujemne. Mama jest po paliatywnej radioterapii i po brachyterapii, czy jest możliwe, aby kwalifikowała się na chemioterapię, bo jak dotąd lekarze mówią, że ten nowotwór nie jest chemiczny. Stwierdzono IV stopień, ale z tego co mi wiadomo, mama nie ma przerzutów do organów odległych, zajęte są podobno węzły chłonne śródpiersia. Proszę oodpowiedź, czy w takim przypadku można jeszcze coś zrobić. Dodam tylko, że mama jest po zabiegu zaprotezowania oskrzela, jest w domu, czuje się w miarę dobrze, tylko kaszle.

Odpowiedział

dr med. Andrzej L. Komorowski
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Klinika Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Oddział w Krakowie

Raki płuc dzieli się generalnie na dwa rodzaje: raki drobnokomórkowe i niedrobnokomórkowe. Podział ten opiera się na istotnych różnicach w przebiegu choroby oraz reakcji na leczenie (w tym możliwości leczenia chirurgicznego i chemicznego). Dodatkowo w ocenie rodzaju raka płuca uwzględnia się jego podtyp histologiczny, np. rak płaskonabłonkowy lub gruczołowy.

W opisanym przypadku patolog na podstawie oceny materiału pobranego podczas biopsji stwierdził raka niedrobnokomórkowego, ale nie był w stanie określić, czy jest to rak płaskonabłonkowy czy gruczołowy.

Leczenie raka niedrobnokomórkowego zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie rozpoznania. Generalnie chemioterapię stosuje się dużo rzadziej niż w leczeniu raka drobnokomórkowego płuca. Leczenie chemiczne stosuje się (aczkolwiek nie zawsze) w niższych stadiach zaawansowania u chorych w dobrym stanie ogólnym. W opisanym przypadku, gdy mamy do czynienia z większym zaawansowaniem choroby, stosowanie chemioterapii jest przedmiotem dyskusji. Typowo stosuje się paliatywne leczenie napromienianiem, natomiast decyzję co do dodatkowego leczenia chemicznego podejmuje się indywidualnie.

11.06.2014
Zobacz także
  • Rak płuc - objawy, przyczyny, rodzaje, badania, leczenie
Wybrane treści dla Ciebie
  • Rak płuc - objawy, przyczyny, rodzaje, badania, leczenie
  • Rak płuca – rokowania
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta