×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Co zrobić, gdy nie mogę karmić piersią?

Przede wszystkim nie daj sobie wmówić, że jesteś złą mamą! O zaletach karmienia piersią i mlekiem kobiecym napisano wiele (także w tym serwisie). To optymalny sposób żywienia niemowląt. Czasem jednak z różnych powodów - często mimo olbrzymich chęci i starań ze strony mamy - karmienie piersią się nie udaje. Ważne, aby do innego sposobu karmienia, nazywanego dość niefortunnie "sztucznym", przygotować się jak najlepiej.


Fot. iStock.com

Pamiętaj, że to mama zapewnia dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa, a mamą jest się niezależnie od sposobu karmienia!

Zawsze gdy nie możesz karmić piersią lub odciągniętym pokarmem i zastanawiasz się, czy Twoje dziecko powinno być dokarmiane, zgłoś się do lekarza i przedyskutuj z nim dalsze postępowanie.

Mleko modyfikowane

Podstawą żywienia niemowlęcia, które nie może być karmione piersią, jest mleko modyfikowane. Tak określa się preparaty żywieniowe przeznaczone dla niemowląt, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych i zastępują – częściowo lub w całości – pokarm kobiecy. Mleko modyfikowane wytwarza się z mleka krowiego, poddając je niezbędnym zmianom ilościowym i jakościowym, które ułatwiają niemowlęciu jego przyswajanie. Zwykłe mleko (w płynie lub w proszku) nie nadaje się dla niemowląt!

Wyróżnia się dwa rodzaje mleka modyfikowanego:

 • mleko do początkowego żywienia niemowląt (tzw. mleko początkowe) na opakowaniu oznaczone cyfrą 1, przeznaczone jest dla niemowląt w pierwszych miesiącach życia, zwykle do czasu wprowadzenia pokarmów uzupełniających (można je także podawać starszym niemowlętom);
 • mleko do dalszego żywienia niemowląt (tzw. mleko następne) – na opakowaniu oznaczone cyfrą 2, przeznaczone jest do żywienia niemowląt w okresie wprowadzania pokarmów uzupełniających. Może, ale nie musi zastępować mleka początkowego. W przeciwieństwie do mleka początkowego tylko nieznacznie różni się ono od mleka krowiego (różnice dotyczą głównie zawartości białka i żelaza). Nie zaleca się podawania mleka następnego niemowlętom w pierwszych miesiącach życia, gdyż nie są one jeszcze dostatecznie dojrzałe do jego przyswajania.

Wybór odpowiedniego mleka dla Twojego dziecka przedyskutuj z lekarzem.Artykuł pochodzi z przewodnika dla rodziców Pierwsze 2 lata życia dziecka wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2012

28.01.2013
Wybrane treści dla Ciebie:

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.