Bywa, że karmienie piersią nie przebiega prawidłowo, pojawiają się problemy, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Pamiętaj, nie załamuj się i nie sięgaj od razu po butelkę z mieszanką!
Fot. iStock.com
Jeśli masz problemy w karmieniu piersią, z którymi sobie nie radzisz, jak najszybciej poszukaj fachowej pomocy.
Poradnie laktacyjne i doradcy laktacyjni
Gdy jesteś jeszcze w szpitalu, możesz poprosić położną, aby jeszcze raz powtórzyła dla Ciebie instruktaż prawidłowego sposobu karmienia. Może nie zapamiętałaś wszystkiego zbyt dobrze? Jeśli Twój problem wymaga więcej pracy, zapytaj, czy na oddziale pracuje położna-doradca laktacyjny.
Jeśli opuściłaś już szpital, możesz poszukać przyszpitalnej lub prywatnej poradni laktacyjnej albo doradców laktacyjnych wizytujących matki w domu. Aktualne wykazy znajdziesz w naszym serwisie: Poradnie laktacyjne, Certyfikowani Doradcy i Konsultanci Laktacyjni oraz na stronach: www.mlekomamy.pl; www.kobiety.med.pl; www.laktacja.org.pl).
Po porodzie odwiedzi Cię także w domu położna i być może uda się jej Ci pomóc. Położna ma jednak sporo innych zadań, a porada laktacyjna jest czasochłonna.
Udowodniono, że pomoc laktacyjna oferowana matkom po opuszczeniu szpitala przez specjalnie wyszkolone osoby jest skuteczna i pozytywnie wpływa na długość i jakość karmienia naturalnego.
Dawniej sposób karmienia i radzenia sobie z problemami laktacyjnymi był przekazywany między pokoleniami. Młodą mamę otaczały doświadczone kobiety: babcia, matka, ciotka, siostry. Aktualnie rolę tę pełnią osoby (najczęściej położne, pielęgniarki, lekarki), których zawodową pasją jest promocja naturalnego sposobu karmienia. Kończą dodatkowe kursy i pracują na co dzień z karmiącymi matkami. Tak powstała nowa dziedzina medycyny – poradnictwo laktacyjne. Proces ten zainicjowały 25 lat temu amerykańskie matki, które były szczerze przerażone, jak mało kobiet w ich kraju karmiło piersią.
Od tamtego czasu wskaźniki karmienia piersią znacznie się zwiększyły, a pomoc laktacyjna stanowi nieodłączny element opieki nad matką i dzieckiem na całym świecie. W Polsce także rozwija się prężnie: mamy ponad 200 doradców lub konsultantów laktacyjnych z certyfikatami oraz ponad 160 poradni laktacyjnych. Konsultanci potrafią nie tylko skontrolować prawidłowość karmienia, ale także rozwiązywać najtrudniejsze problemy laktacyjne. Oceniają przebieg karmienia, rozpoznają przyczynę kłopotów, stawiają diagnozy, przekazują zalecenia laktacyjne, pokazują niefarmakologiczne sposoby łagodzenia objawów, a w razie potrzeby kierują na badania. Jeśli są lekarzami, przepisują leki, a jeśli nie – w razie potrzeby kierują do specjalisty. Doradzają, jaki sprzęt wybrać do odciągania pokarmu, kiedy po niego sięgać i w jaki sposób go używać. Dobierają indywidualnie metodę dokarmiania dziecka, tak aby nie zaburzyć, a poprawić mechanizm ssania piersi. Warto wiedzieć, że posiadanie certyfi katu zobowiązuje ich do przestrzegania kodeksu etycznego, który m.in. zabrania im dystrybuować i reklamować mieszanki mleczne.
Banki mleka kobiecego
Jeśli urodziłaś wcześniaka, chore dziecko lub masz poważny kłopot z niedoborem pokarmu, rozważ skorzystanie z mleka z banku mleka kobiecego. To pokarm o najwyższej jakości dla Twojego dziecka.
Po mleku własnej matki jest to w następnej kolejności pokarm idealny do żywienia niemowląt, zwłaszcza z bardzo małą masą urodzeniową i kłopotami zdrowotnymi.
Pierwszy bank mleka powstał na początku XX wieku, ale w latach 80. wiele „laktariów” pozamykano ze względów epidemiologicznych (m.in. brak wystarczających testów na obecność wirusa HIV). Ze względu na unikatową wartość pokarmu kobiecego i nowe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa, banki mleka zaczęły powstawać na nowo. Tym razem wyposażone w sprzęt do analiz laboratoryjnych, pasteryzacji i mrożenia pokarmu. Jednocześnie opracowano ścisłe kryteria, które muszą spełnić wszystkie dawczynie.
W Europie jest ponad 200 takich banków. W Polsce dopiero w marcu 2012 roku powstał pierwszy Bank Mleka przy Szpitalu Klinicznym im. Prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie. Mimo że ma obsługiwać tylko jeden szpital, cieszy się dużą popularnością. W ciągu pierwszego tygodnia działalności zgromadzono w nim aż 25 litrów mleka kobiecego (więcej szczegółów znajdziesz w na stronie: www.bankmleka.pl).
Fachowa pomoc w karmieniu piersią - pytania i odpowiedzi
Odciąganie pokarmu [film] »Problem z laktacją w pierwszych tygodniach »
Nawał pokarmu – jak sobie radzić? [film] »
Dokarmianie dziecka. Jaką metodą dokarmiać dziecko karmione piersią? [film] »
Karmienie piersią po cięciu cesarskim i pierwszy kontakt z dzieckiem [film] »
Obrzęk piersi – metody łagodzące objawy [film] »
Brodawki płaskie lub wklęsłe [film] »
Bolesne, lekko uszkodzone brodawki [film] »
Zakrztuszenie u dziecka przy karmieniu piersią »
Luźne i pieniste stolce - czy mają związek ze zbyt częstym karmieniem? »
Jak podczas karmienia piersią gwałtownie nie chudnąć? »
Kwaśne i wodniste stolce u dziecka karmionego piersią »
Jakimi produktami zastąpić nabiał w codziennej diecie? »
Czy moje dziecko się najada [film] »
Artykuł pochodzi z przewodnika dla rodziców Pierwsze 2 lata życia dziecka wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2012