Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój miesięczny synek jest bardzo rozdrażniony, pediatra zrobił mu USG brzucha i okazało się, że ma refluks przełykowy (15 mm) czy to mało? Ulewa mu się często, ma problemy ze zwracającym się pokarmem do przełyku, ciężko przełyka ślinę. Nurtują mnie 2 pytania: czy 15 mm to mało? I czy może się udławić mlekiem bądź swoją śliną? Proszę o odpowiedź, bardzo się o niego martwię.

Odpowiedziała

dr med. Anna Rybak
Klinika Gastroenterologii
Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa

Szanowna Pani,
motoryka przewodu pokarmowego niemowlęcia dojrzewa w trakcie pierwszego roku życia dziecka. Jednym z objawów niedojrzałości przewodu pokarmowego są ulewania u niemowląt - jest to najbardziej widoczny objaw tzw. regurgitacji, czyli cofania się treści pokarmowej do przełyku lub do jamy ustnej. Zjawisko to przemija samoistnie w 12.-14. miesiącu życia.

Refluks żołądkowo-przełykowy to pasaż treści z żołądka do przełyku z towarzyszącymi regurgitacjami czy wymiotami lub bez nich. Jest to proces fizjologiczny występujący kilkukrotnie w ciągu doby u zdrowych niemowląt, dzieci i dorosłych. Takie epizody trwają <3 min, najczęściej po posiłku i nie powodują dolegliwości.

Natomiast o chorobie refluksowej mówimy, gdy odpływ do przełyku powoduje istotne dolegliwości lub powikłania. Aktualne wytyczne diagnostyki i postępowania w refluksie żołądkowo-przełykowym opracowane w 2009 roku wskazują na konieczność rozważnej diagnostyki z dobraniem optymalnych narzędzi diagnostycznych1. Optymalnym obecnie badaniem umożliwiającym rozpoznanie choroby refluksowej jest 24-godzinne badanie pH-metryczne.

Przedstawiony przez Panią wynik badania USG opisujący, jak rozumiem, wysokość na jaką cofa się treść pokarmowa do przełyku zdecydowanie nie upoważnia do rozpoznania choroby refluksowej. Jak wspomniałam powyżej - każdy z nas ma refluks żołądkowo-przełykowy, tym bardziej niemowlęta, i jest to zjawisko fizjologiczne tak długo, dopóki nie wiąże się z wystąpieniem dolegliwości lub powikłań. U zdrowego niemowlęcia fizjologiczny odpływ żołądkowo-przełykowy nie wiąże się z ryzykiem aspiracji treści do dróg oddechowych, a nawet jeśli pokarm dostanie się do górnych dróg oddechowych, to dziecko, kaszląc odkrztusi drobiny treści pokarmowej i oczyści drogi oddechowe.

Dziecko, które ulewa, ale prawidłowo przybiera masę ciała i nie ma niepojących objawów klinicznych w literaturze określane jest terminem "szczęśliwy ulewacz" (ang. happy spitter) i nie wymaga pogłębionej diagnostyki.

Jeśli niemowlę często ulewa, można rozważyć zagęszczenie posiłków (zagęszczanie pokarmu mamy specjalnym preparatem lub gotowe mleko modyfikowane typu AR) i odpowiednie układanie dziecka po karmieniu.


24.04.2013
Zobacz także
  • Badania potwierdzające refluks żołądkowo-przełykowy u dziecka
  • Jakie badania wykonać u dziecka z zaburzeniami układu pokarmowego?
Wybrane treści dla Ciebie
Inne pytania
Serwis tematyczny zawiera
publikacje wyspecjalizowane
w tematyce opieki nad dziećmi
kierowane do osób zainteresowanych
tymi zagadnieniami
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.