×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy powrót do pracy po urlopie musi być straszny?

SUM

Większość z nas wracając z urlopu do pracy zastanawia się, jak przetrwać pierwsze dni wdrażając się w rutynę i szarą rzeczywistość. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że powroty do biura związane są z nowymi obowiązkami i wyzwaniami, a często niestety z zaległościami i niezałatwionymi sprawami sprzed wyjazdu. Dr hab. n. med. Robert Pudlo, prof. SUM, psychiatra z Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego radzi, jak przygotować się do urlopu i co zrobić, aby po powrocie z rajskich wakacji powrót do codzienności nie był szokiem, a wiązał się z dobrą energią.


Dr hab. n. med. Robert Pudlo, prof. SUM. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

- Na powrót do codzienności po urlopie trzeba przygotować się już przed wyjazdem na wakacje. Warto uporządkować wszystkie sprawy, zanim rozpoczniemy wypoczywać, żeby po powrocie nie zostać zasypanym zaległościami.  Pamiętajmy, że ucieczka na urlop przed niezałatwionymi sprawami to pewna recepta na ból głowy zaraz po powrocie. To samo dotyczy porządku w domu - chaos pozostawiony w chwili wyjazdu zemści się na nas po powrocie – wyjaśnia prof. Pudlo. - W pracy przed wyjazdem należy jasno podzielić zadania i obowiązki. Przekonanie, że nikt nie jest wystarczająco kompetentny, żeby podejmować decyzje w czasie naszej nieobecności, wyklucza prawdziwy odpoczynek. Cmentarze są pełne ludzi niezastąpionych – dodaje.

Z psychologicznego punktu widzenia istotne jest aby poznać siebie i wiedzieć jak wypoczywać i umieć dostosować urlop do zmieniających się potrzeb. Formuła wakacji sprawdzająca się w wieku 25 lat niekoniecznie sprawdzi się po kolejnych 25. - Każdy urlop powinna poprzedzać analiza naszych potrzeb. Czy naprawdę wypoczywam zwiedzając kolejne wielkie miasto ze znanymi galeriami? Czy muszę "zaliczyć" kolejny egzotyczny kraj? Czy lubię chodzić po górach, pływać, spacerować po lesie, żeglować?  Po jakiej aktywności czuję się wypoczęty? – radzi naukowiec ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warto przewidzieć, jak będzie wyglądał powrót. Jeśli w perspektywie mamy męczący, długi lot, korki na autostradzie itp., nie powinniśmy zwlekać z zaplanowaniem powrotu o sensownej godzinie, a może nawet dzień wcześniej, aby pierwszy dzień w pracy rozpocząć z dobrą energią, a nie stresem spowodowanym brakiem snu.

- Wakacje to czas na zmianę nawyków lub wyrobienie nowych - oczywiście nie wszystkich, bo to się nie uda - ale może jednego np. rzucenie palenia, poranna gimnastyka itp. Po powrocie warto jak najdłużej kontynuować rozpoczęty na wakacjach obyczaj - im dłużej, tym lepiej – tłumaczy prof. Pudlo.

Nie zapominajmy, że na wakacjach powinniśmy znaleźć chwilę czasu na przemyślenia. Warto przeanalizować z jakich zajęć zrezygnować, żeby życie było lepsze, żeby nie brakło nam czasu dla siebie. Można także zaplanować "przedłużacze wakacji", pomysły na jakiś letni weekend, albo wycieczkę w wolne popołudnie - to zmniejsza poczucie straty po zakończeniu urlopu.

Pamiętajmy, że żadna porada i żadna strategia nie pomoże, jeśli pracy jest zbyt wiele, a wypoczynku zbyt mało.

03.09.2021
Zobacz także

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.