×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jakie choroby objawiają się bezsennością?

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem mamą 5-miesięcznej dziewczynki. Córkę karmię piersią. Od 2 miesięcy cierpię na bezsenność. Zaczęło się od trudności z zasypianiem po nocnym karmieniu. Wkrótce potem nie potrafiłam zasnąć przez większość nocy. Zdarzało się, że spałam 1-3 godziny. W tej chwili przyjmuję hydroksyzynę 2 razy 25 mg na noc, po ostatnim wieczornym karmieniu (jakieś 6-7 h przed kolejnym). Byłam u psychiatry, nie diagnozuje depresji poporodowej, ale też żadnej innej. Nie mam już siły doszukiwać się przyczyn problemu, chciałabym tylko mieć pewność, że tym lekiem nie robię córce krzywdy.
Miałam zamiar przejść na mleko modyfikowane i brać mocniejsze leki, ale córka zdecydowanie odmawia picie mleka z butelki i na razie zrezygnowałam. Znany jest mi laktacyjny leksykon leków, w którym hydroksyzyna jest oznaczona jako lek bezpieczny. Nie zauważyłam żadnych zmian w jej zachowaniu, mimo to wolałabym się upewnić. Poza tym jaką maksymalną dawkę mogłabym przyjmować?
Jakie choroby somatyczne objawiają się bezsennością? Czy może niedobór jakiegoś pierwiastka? Będę wdzięczna za informacje.

Odpowiedziała

lek. med. Katarzyna Jamruszkiewicz
specjalista medycyny rodzinnej
Poradnia Lekarza POZ
Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie

Początkowo powinna się zgłosić Pani do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Po zebraniu wywiadu oraz po zbadaniu Pani, jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci on niezbędne badania i ewentualnie skieruje Panią na badania/konsultacje specjalistyczne.

Bezsenność może być spowodowana stresem czy istotnymi zmianami w życiu, jakim jest niewątpliwie pojawienie się dziecka. Może być wywołana infekcją lub bólem. Wśród przyczyn długotrwałej bezsenności należy wymienić choroby endokrynologiczne (zaburzenia hormonalne), neurologiczne, choroby układu krążenia, układu oddechowego, przewodu pokarmowego czy choroby narządu ruchu oraz uzależnienie od leków lub alkoholu. Bezsenność może być objawem depresji lub innych chorób na podłożu psychicznym np. zaburzeń lękowych. Wówczas niezbędna jest pomoc psychiatry i/lub psychoterapeuty.

Hydroksyzyna jest lekiem w tzw. kategorii C, co oznacza, że nie powinna być ona stosowana w okresie ciąży i laktacji. Mimo to jest stosunkowo często stosowanym lekiem w okresie karmienia piersią z uwagi na brak lepszej alternatywy.

Piśmiennictwo:

Wichniak A.: Bezsenność. Medycyna Praktyczna
23.01.2015
Zobacz także
 • Fizjologia snu
 • Bezsenność
 • Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen?
Wybrane treści dla Ciebie
 • Bezsenność
Inne pytania
 • Emocje a ciało migdałowate
 • Jak wyleczyć się z bulimii?
 • Padaczka alkoholowa
 • Test iluzji maski
 • Czy przy nerwicy lękowej mogą występować stany podgorączkowe?
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta