×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wywiady

 • Razem z wnukami trzeba mierzyć babcie

  Razem z wnukami trzeba mierzyć babcie

  Standardowe w cywilizowanym świecie rozwiązania związane z opieką koordynowaną nad chorymi na osteoporozę w Polsce nie istnieją – mówi prof. Edward Czerwiński, Senior Director Futuremed, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii.

 • Kiedy ból zabiera sen

  Kiedy ból zabiera sen

  Moja tułaczka po lekarzach trwała bardzo długo. Były momenty, kiedy czułem się bardzo źle, a lekarze byli bezradni. Wielu z nich przyznało, że nigdy nie spotkali się z taką chorobą. Uratowało mnie to, że skrupulatnie prowadziłem notatki i zapisywałem wszystkie objawy – mówi Jan Kusak, pacjent chory na olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic.

 • Fibromialgia oznacza kłopot

  Fibromialgia oznacza kłopot

  Fibromialgia jest chorobą, która poza dolegliwościami bólowymi, objawia się zaburzeniami funkcjonalnymi. Należą do nich zaburzenia snu, przewlekłe zmęczenie, nietolerancja wysiłku. Objawów jest kilkadziesiąt, dotyczą różnych narządów, różnych części ciała.

 • Zaczęłam żyć, mogę spać

  Zaczęłam żyć, mogę spać

  Umycie pleców, ubranie skarpetek czy opróżnienie pralki zaczęło graniczyć z cudem. Jeśli coś mi upadło, nie wiedziałam, jak to podnieść – mówi Alicja, pacjentka chorująca na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

 • Mój ból to nie ja

  Mój ból to nie ja

  Zamiast od razu stresować się bólem, staram się najpierw pomyśleć, dlaczego go odczuwam i czy mogę temu zaradzić, np. przez oddech czy ćwiczenia. To nie spowoduje, że ból zniknie, ale jego intensywność może być mniejsza – opowiada dr Anna Bożena Kowalewska, pacjentka z łuszczycowym zapaleniem stawów.

 • Paznokcie obcinał mi mąż

  Paznokcie obcinał mi mąż

  - Jak zaczynałam, to praktycznie nie byłam w stanie bez ostrego bólu ruszać nadgarstkami, oprzeć się dłońmi o ścianę, czy po prostu umyć zębów. Teraz mogę wałek do ćwiczeń zginać bez problemu 300 razy i na bezdechu zrobić bez bólu 30 pompek – opowiada dr Anna Bożena Kowalewska, pacjentka z łuszczycowym zapaleniem stawów.

 • Fibromialgia - dlaczego tak trudno ją zdiagnozować?

  Fibromialgia - dlaczego tak trudno ją zdiagnozować?

  Na fibromialgię może cierpieć 2-5% społeczeństwa. Dane te wydają się jednak znacząco niedoszacowane, ze względu na małą czujność diagnostyczną specjalistów oraz mylenie fibromialgii z innymi chorobami - mówi dr hab. med. Marcin Siwek, psychiatra, kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM w Krakowie.

 • Jak leczyć fibromialgię?

  Jak leczyć fibromialgię?

  Kto powinien leczyć fibromialgię? Które leki są skuteczne? Jakie postępowanie niefarmakologiczne warto wdrożyć? - na pytania odpowiada dr hab. med. Marcin Siwek, specjalista psychiatra, kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM.

 • Pacjenci postulują: leki biologiczne do aptek

  Pacjenci postulują: leki biologiczne do aptek

  Powinniśmy przestać rozmawiać o kształcie programów lekowych, a skupić na tym, jak w bezpieczny dla pacjentów sposób wprowadzić leki biologiczne do sprzedaży aptecznej – mówi Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”.

 • Braki polskiej reumatologii

  Braki polskiej reumatologii

  W publicznych placówkach pracuje około 1000 lekarzy z ukończoną specjalizacją z reumatologii. Jak na 38-milionowy kraj to za mało, aby pacjentom zapewnić wystarczającą opiekę. Boimy się, że nie będzie miał nas kto leczyć - mówi Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

 • Wymuszona zgoda

  Wymuszona zgoda

  Od kilku miesięcy pacjenci leczeni w ramach programów lekowych nie mają wyjścia - muszą podpisywać zgodę na leczenie nowym lekiem, nawet jeśli ten, który dotychczas przyjmowali, był skuteczny - mówi Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”, która od 20 lat choruje na Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS).

 • Średnio 2 lata do diagnozy

  Średnio 2 lata do diagnozy

  W przypadku chorób narządu ruchu najważniejsze jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Tymczasem pacjenci od lekarza rodzinnego, zamiast do reumatologa, w pierwszej kolejności trafią do ortopedy czy neurologa - mówi Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia "3majmy się razem".

 • Stopa reumatoidalna – jak o nią zadbać?

  Stopa reumatoidalna – jak o nią zadbać?

  - Buty ortopedyczne zrobione na miarę to koszt minimum 500-600 zł. Ale czasami wystarczy pójść do szewca, który może odpowiednio rozciągnąć skórzane obuwie - opowiada Sławomir Szczupacki, fizjoterapeuta i specjalista ds. podologii pracujący w poradni ortopedycznej.

 • Wyrok w zawieszeniu

  Wyrok w zawieszeniu

  Proszę się nie dziwić, że pacjenci doznający krzywd od systemu przelewają swoją frustrację na lekarzy. Bo pacjent zbyt często czuje, że to on jest dla systemu, a nie system dla niego – mówi Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 Czerwca, ojciec Michała chorującego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

 • Opinia brzemienna w skutki

  Opinia brzemienna w skutki

  Kiedy utworzono nowy program lekowy B.45 Minister zapewnił, że pacjent leczony w ramach programu B.45 może mieć kontynuowaną terapię w ramach współistniejącego programu B.33. Czy MZ wycofało się ze swojego stanowiska?

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów – niepokojące symptomy

  Choroba zwyrodnieniowa stawów – niepokojące symptomy

  Z prof. Ireną Zimmermann-Górską rozmawia Iwona Duraj

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta