×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Sondaż: co 10 Polak wie, że szczepienia są ważne, choć...

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Trzy czwarte Polaków obawia się kolejnej fali zachorowań na COVID-19 i niemal tyle samo uważa, że szczepienia przeciwko COVID-19 mogą ograniczyć pandemię. Co więcej – 70% deklaruje, że albo już się zaszczepiło, albo przynajmniej zarejestrowało na szczepienie – wynika z najnowszego sondażu CBR BioStat. Wyniki pokazują, że przynajmniej co dziesiąty Polak doskonale wie, że szczepienia są ważne, choć sam się nie zaszczepił.

Fot. istockphoto.com / MarianVejcik

Fakty są bowiem bezwzględne: do tej pory zaszczepiła się połowa naszej populacji, co przekłada się na 60 proc. dorosłych. Nowych rejestracji na szczepienia praktycznie nie ma, ci którzy się rejestrują, zaszczepić się mogą nawet w tym samym dniu, zresztą wiele punktów prowadzi już szczepienia bez rejestracji. Z prostej arytmetyki wynika, że 10 proc. ankietowanych zadeklarowało zaszczepienie bądź przynajmniej rejestrację, choć pozostają niezaszczepieni i jeszcze na szczepienie się nie zgłosili.

Wyniki badań można jednak potraktować jako wskazówkę: 10 proc. dorosłych Polaków to nie jest mało. Są to osoby, które – odpowiednio zmotywowane i przekonane – mogą być skłonne do przyjęcia szczepienia, skoro przynajmniej deklaratywnie mają świadomość, że szczepienie jest czymś pozytywnym.

Najnowszy sondaż BioStat pokazuje również zwiększające się poparcie dla wprowadzania ograniczeń dla osób niezaszczepionych – co ciągle pozostaje z kolei w sferze deklaracji polskiego rządu. Za takim rozwiązaniem opowiada się już ponad połowa ankietowanych, co oznacza zwiększenie o 6 pkt proc. w porównaniu z lipcem. Zwiększyła się zarówno grupa zdecydowanych zwolenników takiego rozwiązania (28%) jak i zwolenników umiarkowanych (23 proc.). O 5 pkt proc. (do 23%) zmniejszył się odsetek zdecydowanych przeciwników takiego rozwiązania.

Trudno się dziwić, bo bardzo wyraźnie – o 7 pkt proc. – zwiększyła się grupa osób obawiających się kolejnej fali zakażeń. Boi się jej już 75% Polaków (68% w lipcu). Niemal tyle samo – 73% – uważa, że szczepienia przeciwko COVID-19 mogą ograniczyć pandemię SARS-CoV-2. Natomiast 27% uczestników sondażu uważa, że szczepienia nie są narzędziem, które może pomóc w walce z pandemią.

Reprezentatywną pod względem wieku i płci grupę 1000 Polaków zapytano o to jak oceniają dotychczasowe wysiłki w zwalczaniu pandemii – zarówno instytucjonalne, jak indywidualne. Uczestnicy sondażu najbardziej doceniają zaangażowanie medyków. Niemal dwie trzecie ankietowanych uznaje wysiłki medyków za skuteczne, z czego co czwarty za zdecydowanie skuteczne. Wysiłki samorządów w zwalczaniu pandemii uważa za skuteczne 35% ankietowanych, podczas gdy przeciwnego zdania jest w sumie 34%. Działania rządu RP są skuteczne w zwalczaniu pandemii zdaniem co trzeciego z nas, a natomiast 45% respondentów uważa je za nieskuteczne.

Polacy, w większości, nie są skłonni dowierzać w szybkie ustanie pandemii. Pytani o szanse „powrotu do normalności” najczęściej uważają, że nastąpi ona w ciągu kilku lat (32%) lub w ciągu roku (22%). Aż 18 % uważa, że powrót do normalności nie nastąpi nigdy. Na szybkie zakończenie pandemii – w ciągu kilku miesięcy, a nawet kilku tygodni – liczy tyle samo respondentów. A co dziesiąty ankietowany uważa, że powrót do normalności już nastąpił.

BioStat zapytał też ankietowanych o indywidualne doświadczenia z COVID-19. W sierpniu osobiste przechorowanie zadeklarował więcej niż co piąty (22%), ponad połowa (55%) miała chorujących w najbliższym otoczeniu. Przebieg COVD-19 u 57% chorujących był łagodny, jednak 36% ankietowanych przechodziło lub miało bliskich, którzy chorowali ciężko w domu. 14% przyznało, że koronawirus doprowadził do hospitalizacji, a 9 proc. respondentów zna śmiertelne przypadki COVID-19. Bezobjawowy przebieg COVID-19 zadeklarowało 9 proc. uczestników sondażu.

Po COVID-19 aż 46% chorujących odczuwa ociężałość ze splątaniem myśli, 19% doświadczyło ciężkich powikłań (np. niewydolności oddychania, krążenia itd.), kolejnych 15% – depresji. Wśród chorujących 23% przebywało w szpitalu, a 21% nie odczuło żadnych odległych skutków COVID-19. Dłuższa utrata węchu lub smaku dotknęła 3% ankietowanych, a 1% zetknął się z zespołem post-covid u dzieci.

W trakcie chorowania na COVID-19 pacjenci najczęściej korzystali z telefonicznych porad medycznych – co piąty ankietowany, natomiast 38% twierdziło, że nie potrzebowało pomocy medycznej. Z leczenia szpitalnego skorzystało 24%, a na samodzielne leczenie zdecydowało się 23% respondentów. Opieka medyczna podczas chorowania na COVID-19 oceniana jest pozytywnie w sumie przez 17% pacjentów, a negatywnie przez w sumie 20%. Niemal co czwarty ocenia pomoc medyczną neutralnie, a 38% nie korzystało wcale z pomocy medycznej.

Osoby nieszczepione stanowiły 43% uczestników sierpniowego sondażu BioStat. Niemal co czwarty ankietowany (24%) zadeklarował, że w ogóle nie zamierza zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Tych, którzy złożyli taką deklaracje, zapytano o powody decyzji. Aż 59% wskazało obawę przed skutkami ubocznymi. Co drugi uważa, że szczepionka nie ochroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa, 41% nie wierzy w skuteczność szczepionki, a 22% nie wierzy w pandemię (można było udzielić więcej niż jednej odpowiedzi).

Na drugim biegunie są osoby zaszczepione (bądź deklarujące, że się zaszczepiły). Gotowość przyjęcia trzeciej dawki szczepionki – kiedy będzie to możliwe – zadeklarowało 56 proc. respondentów. Choć na razie podawanie dodatkowej dawki szczepionek w całej populacji nie jest zalecane. Jednak widać wyraźnie, że ogromna większość z tych, którzy się zaszczepili, jest w pełni przekonana o bezpieczeństwie i skuteczności szczepień (56% deklaracji o gotowości do zaszczepienia się trzecią dawką należy odnosić do ok. 60 proc. zaszczepionych dorosłych Polaków, nie do 50% zaszczepionej całej populacji).

Jeśli chodzi o szczepienie dzieci, 42% rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zamierza je zaszczepić. „Nie” mówi 38% rodziców, a co piąty jest niezdecydowany.

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony w okresie 28–30 sierpnia 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas pandemii.

03.09.2021
Zobacz także
  • "Nie grozi klęska społeczna, ale indywidualna"
  • Pandemia pogłębia podziały w UE
  • Europa liderem w walce z pandemią
  • "Epidemia potrwa jeszcze ok. 3-5 lat"
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta