×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Powiększający się brak tolerancji na alkohol

Pytanie nadesłane do redakcji

Od ponad roku obserwuję u siebie powiększający się brak tolerancji na alkohol. Początkowo były to punktowe zaczerwienienia twarzy widoczne dzień po spożyciu. Aktualnie jednak każdorazowy kontakt z alkoholem (nawet z niewielkimi ilościami) kończy się ostrą niestrawnością występującą w dniu następnym (przez cały dzień wymioty, nawet po łyku wody), pojawianiem się licznych czerwonych plam na twarzy i znacznym wysuszeniem skóry twarzy. Żadne objawy nie są obserwowane w trakcie picia alkoholi wysokoprocentowych. W przypadku piwa i wina już po kilku łykach pojawia się uczucie niestrawności, które automatycznie powoduje zaprzestanie dalszego spożywania. Miałem stwierdzone ostre zakażenie H. pylori, które zostało wyleczone, jednak objawy występują nadal. Co może być ich powodem?

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Rzadko zdarza się zjawisko nadwrażliwości lub alergii na napoje alkoholowe typu wino i piwo. Przyczyną nie jest sam alkohol, co inne składniki obecne w napojach alkoholowych, np. drożdże, gluten czy siarczyny. Wszystko wskazuje, że ten problem dotyczy Pana. Szczegóły znajdzie Pan w załączonych linkach. Najlepszym sposobem jest unikanie napoi alkoholowych, których Pan nie toleruje. Objawy ciężkiego uczulenia mogą by groźne.

W przebiegu choroby alkoholowej opisano także zjawisko „odwróconej tolerancji”, które polega na tym, że początkowo zwiększająca się tolerancja alkoholu obserwowana u osób regularnie pijących, zmniejsza się gdy dojdzie do znacznego uszkodzenia wątroby. Ta sytuacja nie odpowiada Pana opisowi, bo dobrze toleruje Pan czyste alkohole wysokoprocentowe. Jednakże na wszelki wypadek proponuję skorzystanie z porady lekarza zajmującego się chorobami wątroby lub leczeniem uzależnienia alkoholowego.


18.03.2014

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.