×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy pacjenci z nadciśnieniem płucnym powinni obawiać się szczepienia przeciwko COVID-19?

prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć
Ośrodek Chorób Krążenia Płucnego, Klinika Chorób Serca i Naczyń, IK UJ CM, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Więcej na: pcc.cm-uj.krakow.pl oraz facebook.com/NadcisnieniePlucne

Nagranie przygotowane przez redakcję portalu mp.pl. Dziękujemy sponsorowi: firmie Janssen

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jest właściwie jedyny sposób, żeby uchronić się przed tą chorobą i wszyscy pacjenci z tętniczym nadciśnieniem płucnym czy innym nadciśnieniem płucnym powinni się jak najszybciej zaszczepić przeciwko COVID-19. To jest bardzo ważne, dlatego że pacjenci z nadciśnieniem płucnym bardzo źle znoszą zakażenie SARS-CoV-2. Wirus ten powoduje znaczne uszkodzenie płuc, które są już przez samo nadciśnienie płucne uszkodzone, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, żeby nie narażać się na wystąpienie tej choroby.

Pacjenci z tętniczym nadciśnieniem płucnym częściej umierają i ciężej przechodzą infekcje, co wykazano w publikacjach z różnych krajów. Jeżeli pacjent mówi, że ma wątpliwości do tego czy się szczepić, czy nie, to zalecam przyjęcie dwóch dawek szczepionki, żeby ochrona przed COVID-19 była maksymalna.

Zdaję sobie sprawę z tego, że część osób ma pewne obawy co do tego szczepienia i pewno różne doniesienia medialne czasem ten strach potęgują, natomiast ryzyko, jakie jest związane z zakażeniem w porównaniu z tym ryzykiem związanym z samym podawaniem szczepionki jest nieproporcjonalne. Każdy pacjent z tętniczym nadciśnieniem płucnym powinien być jak najwcześniej zaszczepiony. Niestety, jeżeli dojdzie do choroby, to ryzyko zgonu jest dużo większe niż w populacji ogólnej.

23.09.2021

Czytaj następny:

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.