Kiedy ozdrowieńcy mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19?

lek. Piotr Kudłacz

Ozdrowieńcom zaleca się szczepienie. Mimo że ryzyko ponownego zachorowania na COVID-19 jest małe, to zdarzają się ponowne zakażenia u osób, które już chorowały (ozdrowieńców), szczególnie po upływie 3–6 miesięcy od pierwszego zakażenia. U niektórych ozdrowieńców nie wykrywa się przeciwciał ochronnych po przechorowaniu lub ich liczba jest mała, wiąże się to z czynnikami, takimi jak ciężkość przebiegu, ogólny stan zdrowia i współistniejące choroby czy wiek. Obecnie jeszcze nie potrafimy powiedzieć jednak, które przeciwciała oraz jaki ich poziom świadczyłby o wystarczającej odporności, dlatego nie zaleca się wykonywania badania serologicznego (badania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2) przed szczepieniem – szczepienie zaleca się niezależnie od wyniku.


Fot. pixabay.com

Szczepienie po przechorowaniu COVID-19 jest bezpieczne i skuteczne. Z powodu możliwości pojawienia się powikłań po COVID-19 i aby nie utrudniać ewentualnego ich rozpoznania, zaleca się, wykonanie szczepienia najwcześniej po upływie 4 tygodni od początku choroby, a najlepiej w ciągu kolejnych 3–6 miesięcy. Według aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów z 14.05.2021 r. na szczepienie można zapisać się najwcześniej po 30 dniach od uzyskania dodatniego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Taka sama zasada dotyczy osób, które po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki zachorowały na COVID-19 – wówczas drugą dawkę należy podać nie wcześniej niż 30 dni od dodatniego wyniku testu.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, w Polsce schematy szczepień ozdrowieńców są takie same, jak u osób, które nie chorowały na COVID-19.

15.06.2021
Wybrane treści dla Ciebie:
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta