×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przechorowanie ospy wietrzej przez kobietę ciężarną

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem obecnie w 7. tygodniu ciąży. Tydzień temu, (czyli w 6. tyg.) pojawiły się objawy (krostki) ospy wietrznej. Zaraziłam się od moich córek, nie wiedząc jeszcze, że jestem w ciąży. W tym momencie wszystkie krostki już są ze strupkami. Nie wiem, jakie jest niebezpieczeństwo dla ciąży. Czytałam wiele artykułów, on-line, ale one bardziej koncentrują się na prewencji i mało mówią o tym, co robić, gdy już doszło do zakażenia, a nawet przechorowania choroby. Przez dwa tygodnie byłam w domu, więc na razie dla mnie choroba ta nie była groźna. Do tej pory nie mam żadnych komplikacji. Boję się jednak o to, co mogło się stać z płodem i jaki będzie jego dalszy rozwój.

Odpowiedział

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Doszło do bardzo niekorzystnej sytuacji. Zachorowała Pani na ospę wietrzną w I trymestrze ciąży, kiedy płód się intensywnie się rozwija i może dojść do powstania zespołu wad wrodzonych, określanych jako „zespół ospy wietrznej wrodzonej”. Dzieci urodzone z zespołem ospy wietrznej wrodzonej mogą mieć małą masę urodzeniową i duże blizny skórne oraz zaburzenia dotyczące ramion, nóg, mózgu i oczu. Położnik prowadzący Pani ciążę wykryje takie zaburzenia.

Przy pierwszych objawach choroby powinna była Pani pilnie skontaktować z lekarzem chorób zakaźnych, gdyż od dawna dostępny jest skuteczny lek przeciwwirusowy (acyklowir) w postaci tabletek.

Pocieszające jest natomiast to, że ryzyko choroby Państwa dziecka jest małe - ospa wietrzna wrodzona jest rzadkością. Przykładowo w 1995 roku w całych Stanach Zjednoczonych zarejestrowano jedynie 100 przypadków ospy wietrznej wrodzonej. W Polsce są to pojedyncze przypadki rocznie. Ryzyko zakażenia wrodzonego w przypadku zachorowania matki na ospę wietrzną w I trymestrze ciąży wynosi 0,4-2%, czyli jest bardzo małe.

Podsumowując, mam nadzieję, że nie dojdzie do zakażenia płodu i urodzi Pani zdrowe dziecko. Prawdopodobieństwo jest po Pani stronie. Proszę wyciągnąć wnioski z obecnej stresującej sytuacji i w przyszłości zaszczepić się przeciwko chorobom, których można łatwo w ten sposób uniknąć i niepotrzebnie nie ryzykować.

Piśmiennictwo:

Arvin, A.M., Gershon A.A.: Varicella-zoster Virus: Virology and Clinical Management
CDC: Chickenpox and Pregnancy
Gershon A.A.: Varicella-Zoster Virus Infections. Pediatr. Rev., 2008; 29 (1): 5-11
Immunization Action Coalition: Ask the Expert- Chickenpox (varicella)
Kang S.H., Chua-Gocheco A., Bozzo P., Einarson A.: Safety of antiviral medication for the treatment of herpes during pregnancy. Can. Fam. Physician, 2011; 57: 427-428
PubMed Health: Chickenpox
Wikipedia: Chickenpox
01.12.2014

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.