×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pandemia przyniosła zmianę nawyków żywieniowych

Dziennik Gazeta Prawna

Około 43 proc. Europejczyków twierdzi, że podczas pandemii zwiększyli wydatki na zdrową żywność. Jest to szczególnie widoczne w krajach, które najbardziej ucierpiały w czasie lockdownu, czyli we Włoszech czy Wielkiej Brytanii – wynika z najnowszego badania międzynarodowej firmy doradczej Bain & Company. Dane GUS pokazują, że trend nie ominął też Polski, choć zdaniem ekspertów w przypadku naszego kraju można na razie raczej mówić o wyhamowywaniu złych nawyków żywieniowych.


Fot. pixabay.com

– Przed nami jeszcze daleka droga, byśmy mogli mówić, że odżywiamy się zdrowo. Polacy dostrzegają już co prawda związek między tym co jedzą, a tym, jak się czują. Natomiast wciąż trudno im przełożyć tę wiedzę na praktykę – zauważa dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety.

Widać to zresztą w danych GUS. Z jednej strony bowiem rok 2020 przyniósł zahamowanie spadku spożycia warzyw czy przetworów zbożowych, czyli produktów, które powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety, przy jednoczesnym zahamowaniu wzrostu popularności mięsa.

Przestało też rosnąć spożycie mocnych alkoholi, które było widoczne jeszcze przed pandemią. Zatrzymało się na poziomie 3,7 l na osobę, choć to wciąż więcej niż jeszcze pięć czy 10 lat temu, kiedy wynosiło 3,2 l. Jak zauważają eksperci, to również dowód na to, że pijemy coraz więcej alkoholi premium, za co odpowiedzialne jest bogacenie się społeczeństwa. Coraz częściej też sięgamy po słabsze trunki, czego dowodem może być 3,2-proc. wzrost spożycia wina. Popularność piwa co prawda zmalała, bo wypiliśmy go o 3,6 proc. mniej, czyli 93,6 l na osobę (najmniej od dekady), ale zdaniem branży to przede wszystkim efekt zamknięcia gastronomii oraz braku imprez masowych w ubiegłym roku.

01.09.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.