W celu ustalenia, jakie czynniki mają wpływ na ryzyko groźnych chorób serca i naczyń, w Europie i Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania obejmujące wiele tysięcy chorych. Przez wiele lat obserwowano ich, leczono, sprawdzano, u których osób częściej występują groźne dla życia choroby.
Na podstawie tych badań opracowano specjalne skale, za pomocą których można w przybliżeniu oszacować poziom ryzyka sercowo-naczyniowego.
Tablica ryzyka SCORE
Tablica SCORE służy do oceny ryzyka zgonu danej osoby z powodu chorób układu krążenia w ciągu następnych 10 lat na podstawie występujących u niej czynników ryzyka.
Jeśli chcesz ocenić swoje ryzyko, postępuj według wskazówek:
- w tablicy SCORE znajdź odpowiedni kwadrat uwzględniający Twoją płeć, wiek oraz ewentualnie palenie papierosów
- w znalezionym kwadracie wyszukaj miejsce, w którym krzyżują się wartości Twojego skurczowego ciśnienia tętniczego i cholesterolu całkowitego
- odczytaj swoje ryzyko.
Poszczególne liczby w tablicy wyrażone w procentach oznaczają ryzyko ogólne, czyli prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia w ciągu następnych 10 lat. Ryzyko ≥5% uważa się za duże (kolory czerwony i ciemnoczerwony w tabeli). Osoby obciążone takim ryzykiem wymagają szczególnej uwagi, często wymagają leczenia farmakologicznego nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii.
W pewnych grupach osób ryzyko jest duże lub bardzo duże bez względu na wynik otrzymany na podstawie tablicy ryzyka SCORE. Do tej grupy należą:
- pacjenci z rozpoznaną chorobą układu krążenia na podłożu miażdżycy (tj. chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych, chorobą tętnic mózgowych)
- pacjenci ze znacznie nasilonymi pojedynczymi czynnikami ryzyka, np. cholesterol całkowity ≥8 mmol/l (310 mg/dl), ciśnienie tętnicze >180/110 mmHg
- chorzy na cukrzycę
- chorzy na przewlekłą chorobę nerek
W wyżej wymienionych przypadkach ocena za pomocą tablicy SCORE nie jest potrzebna.