Co to jest zapalenie oskrzelików oddechowych i jakie są jego przyczyny?

Zapalenie oskrzelików oddechowych to choroba obejmująca najmniejsze oskrzeliki wraz z sąsiadującymi pęcherzykami płucnymi, wywołana paleniem tytoniu. W przebiegu choroby w oskrzelikach oddechowych pojawiają się komórki - makrofagi, które mogą powodować włóknienie oskrzelików.

Jak często występuje zapalenie oskrzelików oddechowych?

Ponieważ choroba często przebiega bezobjawowo, brak jednoznacznych statystyk dotyczących choroby. Dotyczy ona jedynie palaczy papierosów.

Jak się objawia zapalenie oskrzelików oddechowych?

Jedynym objawem choroby jest kaszel, choć w wielu przypadkach nawet on nie występuje i choroba przebiega bezobjawowo, a wykrywana bywa przypadkowo.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów zapalenie oskrzelików oddechowych?

W przypadku przewlekłego kaszlu, zwłaszcza u osoby o udowodnionej ekspozycji na dym tytoniowy, należy zgłosić się do lekarza.

Jak lekarz ustala rozpoznanie zapalenia oskrzelików oddechowych?

Lekarz najpierw zbiera wywiad, a następnie bada pacjenta. Potem zleca badania dodatkowe, zazwyczaj RTG płuc, tomografię komputerową klatki piersiowej. Do ustalenia ostatecznego rozpoznania pobiera się fragment tkanki płuca do badania histopatologicznego.

Jakie są metody leczenia zapalenia oskrzelików oddechowych?

Bezwzględnie należy przerwać ekspozycję na czynnik szkodliwy, czyli dym tytoniowy. Na ogół jest to jedyne i wystarczające leczenie choroby.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zapalenia oskrzelików oddechowych?

Całkowite wyleczenie jest możliwe u zdecydowanej większości chorych po zaprzestaniu palenia tytoniu.

Co należy robić po zakończeniu leczenia zapalenia oskrzelików oddechowych?

Po zakończeniu leczenia konieczne jest unikanie wszelkiej ekspozycji na dym tytoniowy - w tym unikanie palenia biernego.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na zapalenie oskrzelików oddechowych?

Aby uniknąć zachorowania, należy nie palić papierosów.