×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc

Co to jest choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc i jakie są przyczyny?

Choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc należą do tzw. chorób śródmiąższowych, czyli grupy chorób, które toczą się w śródmiąższu płuca, czyli w tkance, na której rozpięte są pęcherzyki płucne oplecione przez sieć naczyń krwionośnych. Choroby śródmiąższowe charakteryzują się postępującym upośledzeniem struktur pęcherzyków płucnych, w wyniku czego dochodzi do zaburzenia budowy płuc i utraty prawidłowej czynności płuc, jaką jest przenoszenie tlenu z powietrza w pęcherzyku płucnym do krwi. Powoduje to zaburzenia dostarczenia tlenu do tkanek.

Część chorób z grupy chorób śródmiąższowych płuc ma znaną przyczynę. Jeżeli jednak nie udaje się ustalić przyczyny choroby, co dotyczy bardzo dużej części śródmiąższowych chorób płuc, wtedy nazywamy je samoistnymi lub idiopatycznymi. Choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc należą właśnie do grupy chorób o nieznanej przyczynie, czyli do idiopatycznych śródmiąższowych zapaleń płuc.

Jak często występują choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc?

Choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc występują wyłącznie u palaczy tytoniu. Choroba pojawia się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Należy do chorób rzadkich.

Jak się objawia choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc?

Zapalenie oskrzelików i związana z nimi choroba śródmiąższowa mogą przebiegać bezobjawowo. Jeśli objawy występują, należą do nich zazwyczaj kaszel i duszność o niewielkim nasileniu. U części chorych stwierdza się tzw. palce pałeczkowate, co oznacza rozdęty ostatni paliczek, powodujący, że palce przybierają kształt pałeczek dobosza, a paznokcie „szkiełek od zegarków” (zob. Zmiany paznokciowe w przebiegu chorób ogólnoustrojowych).

Co robić w przypadku wystąpienia objawów choroby śródmiąższowej płuc związanej z zapaleniem oskrzelików i złuszczającego się śródmiąższowego zapalenia płuc?

W przypadku pojawienia się kaszlu i duszności, a zwłaszcza w przypadku zaobserwowania u siebie palców pałeczkowatych należy udać się do lekarza.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie choroby śródmiąższowej płuc związanej z zapaleniem oskrzelików i złuszczającego się śródmiąższowego zapalenia płuc?

Lekarz najpierw zbiera wywiad, a następnie bada pacjenta. W przypadku podejrzenia choroby śródmiąższowej płuc związanej z zapaleniem oskrzelików i złuszczającego się śródmiąższowego zapalenia płuc lekarz zleca badania dodatkowe, zazwyczaj badania obrazowe klatki piersiowej, zwłaszcza RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową o wysokiej rozdzielczości (TKWR).

W dalszej kolejności lekarz może zlecić badania czynnościowe płuc lub biopsję płuc.

Jakie są metody leczenia choroby śródmiąższowej płuc związanej z zapaleniem oskrzelików i złuszczającego się śródmiąższowego zapalenia płuc?

Choroby te przebiegają na ogół łagodnie i jedynym zalecanym postępowaniem jest rzucenie palenia, które jest na ogół wystarczające do wyleczenia choroby. Zdarzają się jednak przypadki choroby o cięższym przebiegu i wówczas stosuje się glikokortykosteroidy.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie choroby śródmiąższowej płuc związanej z zapaleniem oskrzelików i złuszczającego się śródmiąższowego zapalenia płuc?

Możliwe jest całkowite ustąpienie choroby w konsekwencji zaprzestania palenia czy też - w rzadkich cięższych przypadkach - po zastosowaniu leczenia glikokortykosteroidami.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia choroby śródmiąższowej płuc związanej z zapaleniem oskrzelików i złuszczającego się śródmiąższowego zapalenia płuc?

Bezwzględnie trzeba na stałe i ostatecznie porzucić nałóg palenia i nie narażać się na narażenie na dym tytoniowy (palenie bierne). Wskazana jest okresowa kontrola lekarska.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na chorobę śródmiąższową płuc związaną z zapaleniem oskrzelików i złuszczającego się śródmiąższowego zapalenia płuc?

Przyczyną choroby jest palenie tytoniu. Niepalenie papierosów jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym.

17.10.2016
Wybrane treści dla Ciebie:

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.

Polecają nas