×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kiedy pacjent, który przebył ostrą zatorowość płucną powinien udać się do kardiologa?

dr hab. med. Grzegorz Kopeć, prof. UJ
Klinika Chorób Serca i Naczyń UJ CM
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

Ostra zatorowość płucna jest chorobą, która polega zazwyczaj na przemieszczeniu się skrzeplin (inaczej zakrzepów) powstających w żyłach kończyn dolnych do tętnic płucnych. Pacjent odczuwa wtedy nagłą duszność i osłabienie, czemu mogą towarzyszyć ból w klatce piersiowej, kaszel, uczucie przyśpieszonego bicia serca. Choroba występuje u osób dorosłych dość często. W Polsce na przykład zapada na nią corocznie blisko 40 000 osób.

Tętnica płucna zamknięta przez skrzeplinę
Ryc. Tętnica płucna zamknięta przez skrzeplinę

Lekarz rozpoznaje ostrą zatorowość płucną zwykle na podstawie tomografii komputerowej tętnic płucnych. Jeśli badanie to ujawni obecność skrzeplin, które zamykają („zatykają”) tętnice płucne, lekarz zleca leki, które zmniejszają krzepliwość krwi. U większości pacjentów takie postępowanie prowadzi do rozpuszczenia skrzeplin w tętnicach płucnych i możliwy jest powrót do normalnej aktywności.

U niektórych chorych jednak duszność nie ustępuje całkowicie, a po wyjściu ze szpitala część chorych nie wraca do pełnej sprawności. Szczególnie zaniepokoić powinno zmniejszenie zdolności do wysiłków, które wcześniej, przed wystąpieniem zatorowości płucnej, nie sprawiały problemu. Trudność sprawia na przykład wejście po schodach na pierwsze lub drugie piętro, szybszy spacer, robienie zakupów, codzienne domowe czynności. To jest sygnał, że trzeba zgłosić się do lekarza, ponieważ prawdopodobnie mimo zastosowanego leczenia skrzepliny w tętnicach płucnych nie rozpuściły się i nadal blokują przepływ krwi przez płuca.

Lekarz w takiej sytuacji zwykle zaleca wykonanie badania echokardiograficznego (tzw. echo serca) w celu sprawdzenia, czy w efekcie zatorowości płucnej nie doszło do rozwoju tzw. przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH). CTEPH jest stosunkowo rzadkim powikłaniem ostrej zatorowości płucnej, jednak wiąże się z dużym zagrożeniem dla chorego. W związku z tym pacjenta, u którego lekarz podejrzewa CTEPH należy niezwłocznie skierować do specjalistycznego ośrodka nadciśnienia płucnego. Obecnie w Polsce dysponujemy metodami pozwalającymi na zmniejszenie objawów i wydłużenie życia pacjentów z CTEPH a w części przypadków nawet całkowite wyleczenie.

Niepokojące objawy u pacjenta po ostrej zatorowości płucnej

 • Duszność
 • Nadmierna męczliwość
 • Zmęczenie podczas wykonywania czynności, które przed wystąpieniem zatorowości płucnej nie sprawiały problemu
 • Zasinienie ust przy wysiłku
 • Omdlenia
 • Obrzęki kończyn dolnych


Badanie echokardiograficzne powinno być wykonane u każdego pacjenta po zatorowości płucnej, który skarży się na zmniejszenie wydolności wysiłkowej.

11.06.2018
Zobacz także

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.