Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Przyspieszone bicie serca po zażyciu narkotyku - czy to możliwe?

Pytanie nadesłane do redakcji

Piszę w związku z moją koleżanką (22 lata). Pewnego dnia stwierdziła, że wypróbuje marihuanę. Zaciągnęła się kilka razy i wypiła pół piwa, nagle poczuła przyspieszone bicie serca - potrwało to kilka godzin. Wmówiła sobie, że chyba miała zawał. Poszła na pogotowie, stwierdzono podwyższone tętno, 70-100. Później zrobiła 2 echa serca i z 5 razy EKG. Nie wiem jak jej pomoc, bo twierdzi, że serce ją boli i nie może spać, a minął już miesiąc. Stwierdziła, że pewnie ma kardiopatię rozstrzeniową. Czy możliwe, że taka poważna choroba pojawiła się u niej po marihuanie?

Odpowiedziała

dr n. med. Agnieszka Tycińska
Katedra i Klinika Kardiologii
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

W wieku 22 lat zawał serca jest bardzo mało prawdopodobny (choć oczywiście może się zdarzyć). Toksyczne uszkodzenie mięśnia sercowego może wystąpić po niektórych narkotykach (np. kokainie). Rozwija się wówczas zapalenie mięśnia sercowego, którego głównym objawem jest niewydolność serca. W przebiegu zapalenia mięśnia sercowego mogą wystąpić również bóle w klatce piersiowej. W miarę upływu czasu objawy stwierdzane w badaniu echokardiograficznym mogą przypominać kardiomiopatię rozstrzeniową (powiększenie wymiarów lewej lub prawej komory lub obu, z upośledzoną funkcją skurczową).

Bezpośrednio po zażyciu narkotyku tachykardia (przyspieszone bicie serca) jest możliwe. Jeżeli utrzymuje się ona przez dłuższy czas i towarzyszą jej objawy niewydolności serca (duszność, upośledzona tolerancja wysiłku), można podejrzewać toksyczne zapalenie mięśnia sercowego. Myślę jednak, że wykonane w tym czasie badania dodatkowe (EKG, echo) wykazałyby nieprawidłowości, na które konsultujący lekarz zwróciłby uwagę.

09.05.2013

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

  • Pięć minut dla pacjenta
    Lekarze rodzinni mają na zbadanie jednego pacjenta średnio po kilka minut. Taka sytuacja rodzi frustracje po obu stronach – wśród chorych, bo chcieliby więcej uwagi, oraz wśród lekarzy, bo nie mogą jej pacjentom poświęcić.
  • Dlaczego pacjenci muszą czekać w kolejkach?
    Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje rocznie na leczenie pacjentów ponad 60 mld zł. Ale ani te pieniądze, ani rozwiązania wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia – tzw. pakiet onkologiczny i pakiet kolejkowy – nie zmienią sytuacji. Dlaczego?