Nie mam objawów, ale wykonałem na własny koszt/na koszt pracodawcy badanie na koronawirusa (wymaz z nosa lub gardła metodą RT-PCR) i wynik jest dodatni. Co robić?

lek. Marzena Kościelna, lek. Magdalena Wiercińska, dr n. med. Agnieszka Wroczyńska we współpracy z zespołem redaktorów serwisu COVID-19 i Medycyna rodzinna

W takiej sytuacji postępowanie jest dokładnie takie samo, jak opisano w Koronawirus – poradnik dla pacjenta – zgłoś się do lekarza POZ. Aktualnie każdy pozytywny wynik testu RT-PCR musi być wprowadzany przez laboratorium do ogólnopolskiego systemu i procedura postępowania dla wszystkich osób z pozytywnym wynikiem jest taka sama – system nakłada automatycznie na osobę zakażoną izolację na 10 dni od dnia wyniku testu oraz powiadamia sanepid o zachorowaniu. Do systemu wprowadzane są również wyniki testów antygenowych. Twoi domownicy podlegają kwarantannie, a o postępowaniu wobec innych osób z bliskiego kontaktu powinien zdecydować sanepid. Ok. 8.-10. dnia izolacji powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Jeśli nie wystąpią u Ciebie objawy, lekarz rodzinny nie przedłuży izolacji i wygaśnie ona samoistnie.

Pamiętaj, nie wykonuj „kontrolnych RT-PCR” (wyjątki – p. Jak długo będzie trwała izolacja i od czego to zależy? Czy po jej ukończeniu muszę wykonać kolejny test?), gdyż wynik RT-PCR może być pozytywny nawet do 3 miesięcy po chorobie, a system nie rozróżnia, czy jest to wynik pierwszorazowy, czy kolejny, i za każdym razem, gdy uzyskasz wynik dodatni, procedura jest uruchamiana na nowo i zostaniesz niepotrzebnie objęty kolejną izolacją, mimo że nie ma już do tego wskazań. W przypadku osoby bez objawów izolacja trwająca 10 dni od uzyskania dodatniego wyniku testu jest uznawana za wystarczającą i poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami, nawet ewentualny dodatni wynik wykonanego „kontrolnie” RT-PCR nie zmieniałby postępowania (p. Jak długo będzie trwała izolacja i od czego to zależy? Czy po jej ukończeniu muszę wykonać kolejny test?).

Jeśli już jednak bez wskazań po przechorowaniu COVID-19 lub przybyciu bezobjawowego zakażenia wykonałeś badanie kontrolne RT-PCR i system ponownie objął Cię izolacją, najlepiej zadzwoń do sanepidu lub do swojego lekarza rodzinnego i poproś o anulowanie izolacji.

Wróć na stronę Koronawirus – poradnik dla pacjenta część II

18.10.2021
Wybrane treści dla Ciebie
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta