×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Badania w kierunku znalezienia przyczyny wypadania włosów

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Wszystko zaczęło się podczas przyjmowania Izoteku, chciałam wtedy zadbać o skórę głowy, więc nałożyłam na głowę naftę kosmetyczną. Podczas trzymania jej na głowie skóra lekko mnie piekła, jednak po spłukaniu nie zauważyłam nadmiernego wypadania włosów. Problem zaczął się przy kolejnym myciu, włosy zaczęły wypadać bardziej, jednak nie aż tak strasznie. Po odstawieniu Izoteku wrócił łojotok skóry głowy i twarzy. Przy czym na głowie zaczęły się stany zapalne, lekko złuszczał się naskórek, włosy wypadały w ogromnych ilościach ok. 200 na dzień, skóra swędzi. Trwa to do tej pory. Odwiedziłam lekarza rodzinnego, dostałam skierowanie na badania, nie wyszło że mam niedobory pierwiastków, tylko lekko podwyższone TSH równe 4,25, jednak nie zauważyłam u siebie objawów niedoczynności, może tylko lekką senność i zmęczenie, Udałam się także do dermatologów, raz dostałam receptę na Gelacet, Pirolam i Locoid Crelo. Diagnoza: wszystko przez łojotok. Drugi raz poszłam do dermatologa, uzyskałam diagnozę, że mam łojotokowe zapalenie skóry, dermatolog chciał mi przepisać steryd, jednak odmówiłam, ostatecznie dostałam rady dotyczące pielęgnacji i Biotebal. Sama suplementowałam Revalid, kompleks witaminy B, cynk; do tej pory piję pokrzywę i wierzbownicę, jednak efektu nie zauważyłam, nawet w kwestii przetłuszczania się skóry. Jeżeli chodzi o mój styl życia, to jestem wegetarianką, jednakże jem jajka i nabiał, ogólnie wydaje mi się, że odżywiam się w miarę dobrze. Przerzedzenia włosów widoczne są na bokach głowy, czyli okolice czoła i potylicy, lekko na czubku, jednak ogólnie zauważyłam przerzedzenia na całej głowie. Z dnia na dzień tracę coraz więcej włosów, nie wiem już gdzie szukać pomocy, nie wiem w czym może tkwić problem, czy to wszystko może być ze sobą jakoś powiązane... Bardzo proszę o radę, o jakąś wstępną diagnozę i podpowiedź jak mam walczyć, bo straciłam już nadzieję na poprawę...

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
specjalista dermatolog wenerolog
Wojewódzka Przychodnia Dermatologiczna w Bydgoszczy
Clinica Dermatoestetica w Bydgoszczy

Przyczyn utraty włosów może być wiele. Najważniejsze jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu (kiedy pojawił się problem, w jakich okolicznościach), występowania objawów towarzyszących oraz chorób współistniejących.

Wypadanie włosów może być przyczyną wielu chorób skóry, ale również może być objawem chorób innych narządów. W celu ustalenia odpowiedniego rozpoznania zalecane jest wykonanie badań laboratoryjnych krwi (np. morfologia, hormony tarczycy, stężenie żelaza), badań włosów w tym trichogramu, a w niektórych przypadkach należy pobrać wycinek skóry do badania histopatologicznego.

Należy również pamiętać, że łojotokowe zapalenie skóry głowy jest jedną z wielu przyczyn wypadania włosów.

Proponuję zgłosić się do dermatologa celem ustalenia dalszego postępowania.

20.10.2014

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.