×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

"Otyłość to nie tylko problem kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny"

Opłata cukrowa to nie tylko przemawianie do kieszeni konsumentów, ale też zwracanie im uwagi, że ilość cukru w niektórych napojach jest ogromna – powiedział dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Dodał, że chodzi też o uświadamianie, że otyłość to nie tylko problem kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

otyłość nadwaga
Fot. pixabay.com

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Zakłada on m.in. wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych.

Zdaniem dr Sutkowskiego takie opłaty to jedno z narzędzi kształtowania pozytywnych postaw zdrowotnych. – To jest nie tylko przemawianie do kieszeni konsumentów, ale zwracanie im uwagi, że ilość cukru w niektórych napojach jest ogromna. To jest też próba zwrócenia uwagi producentom tych napojów. Co więcej, skutek jest często taki, że zmniejszają oni ilość cukru w napojach. Więc efekt jest od razu widoczny – powiedział.

Dodał, że nakładanie dodatkowych opłat na niezdrową żywność zyskuje coraz więcej zwolenników na świecie. Jednocześnie – według niego – planowana u nas opłata cukrowa nie zamyka problemu i dyskusji. – Można też zwrócić uwagę na dużą ilość soli i tłuszczy trans w niektórych produktach – zauważył.

Jak mówił, dla większości ludzi otyłość to problem kosmetyczny. – Nie rozumiemy natomiast, jak to jest potężny problem zdrowotny – nie tylko dla osób, które takich produktów nadużywają, ale dla nas wszystkich, dla całej gospodarki. Od 59 do 64 proc. mężczyzn i od 49 do 62 proc. kobiet, w zależności od statystyk, ma nadwagę i otyłość. Odsetek nastolatków z nadwagą i otyłością jest jednym z największych na świecie. Musimy coś z tym zrobić, bo doganiamy Amerykanów, niedługo przegonimy południe Europy. Ten problem jest ogromny z punktu widzenia zdrowia publicznego, nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy – wyliczał.

Zgodnie z projektem, opłata od napojów słodzonych ma się dzielić na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Dochody z opłaty od napojów słodzonych będą wpływać do NFZ i muszą być przeznaczone na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związanej z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia świadczeniobiorców z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością.

117 mln zł z opłaty rocznie będzie trafiać na rzecz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, tj. na finansowanie zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży w ramach profilaktyki pierwotnej. W pierwszym roku działania ustawy, która ma wejść w życie w kwietniu, kwota będzie proporcjonalnie mniejsza.

Skierowany do Sejmu projekt przepisów wprowadza też opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tzw. małpek. Odstąpiono natomiast od opłat za reklamy suplementów diety.

07.02.2020
Zobacz także
  • Projekt o opłatach od napojów z cukrem i tzw. małpek przyjęty przez rząd
  • Otyłość trzeba leczyć
  • Pracodawcy i związkowcy krytykują podatek cukrowy
  • Lekarze PZ popierają podatek od cukru
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta