Czy śniadanie jest ważne?

dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Zwykle powinno być spożywane przed wyjściem z domu (zwłaszcza przez dzieci; dorośli, którzy rozpoczynają pracę bardzo wcześnie rano powinni najpóźniej spożyć je miedzy 7.00 a 8.00).


Fot. pixabay.com

Natomiast drugie śniadanie powinno być uzupełnieniem energii i składników odżywczych w ciągu dnia w szkole i w pracy (między 10.00 a 11.00). Z badań ankietowych dzieci i dorosłych wynika, że nie jedzą oni pierwszego śniadania. Jest to najczęściej skutek lenistwa, pośpiechu, zbytniej nerwowości życia nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Część osób nie je śniadania, bo je późno kolację lub obfitą obiadokolację, dojada przed snem lub wstaje w nocy, żeby coś przegryźć.

Dzieci i młodzież mają rano w sklepikach szkolnych łatwy dostęp do słodyczy, różnych napojów, gum do żucia, zapiekanek. Ważne jest jednak nie tylko samo śniadanie, ale też to co ono zawiera. Dzieci zwykle wolą produkty słodkie (słodzone płatki, kanapkę z masłem orzechowym lub dżemem itp.) oraz słodkie napoje. Jednak produkty te tłumią uczucie głodu, nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów.

Słodkie napoje mają dużą wartość kaloryczną, ale małą wartość odżywczą w porównaniu z sokami czy napojami mlecznymi (mlekiem, kefirem, jogurtem). Śniadanie pierwsze czy drugie wpływa na zdolność ucznia do wysiłku podejmowanego w szkole, a więc na koncentrację, zapamiętywanie, siłę fizyczną, dobre samopoczucie, rozwój intelektualny. Posiłek ten jest równie ważny dla dorosłych, gdyż dostarcza energii i wszystkich niezbędnych składników, aby mogli się zmierzyć z obowiązkami dnia codziennego.

Podstawą zdrowego śniadania jest pieczywo, najlepiej ciemne, pełnoziarniste lub z dodatkiem całych ziaren. Spożywanie takiego pieczywa reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapewnia podaż witamin z grupy B, magnezu, cynku i błonnika pokarmowego. Ważne też jest spożywanie mleka i jego przetworów, zwłaszcza przez dzieci, gdyż niedostateczna podaż wapnia w nim zawartego może się przyczyniać do problemów z osiągnięciem prawidłowej masy kostnej w czasie wzrostu i rozwoju dziecka oraz utrzymania jej w prawidłowym stanie w dorosłym wieku.

W każdym posiłku (a więc i w śniadaniu) powinno się znajdować pełnowartościowe białko. Dlatego też pierwsze i drugie śniadanie powinno zawierać ser biały chudy lub półtłusty, plasterek żółtego sera, jogurt lub kefir, albo chudą wędlinę (najlepiej drobiową). Do każdego śniadania powinny być dołączone warzywa (do kanapki można dodać sałatę, pomidor czy paprykę). Jeśli śniadanie zawiera płatki owsiane czy kukurydziane z mlekiem lub jogurtem warto dołączyć owoc sezonowy lub sok owocowy bądź warzywny. Najlepszymi napojami uzupełniającymi śniadanie, zarówno pierwsze jak i drugie, jest woda mineralna, delikatne herbatki owocowe lub herbata zielona, soki owocowe lub warzywne albo napoje mleczne.

29.05.2012
Zobacz także
  • Praca zmianowa a prawidłowe żywienie – na co warto zwrócić uwagę
  • Niejedzenie śniadań groźne dla chorych na cukrzycę
  • Czy jedzenie wieczorem i przed snem sprzyja otyłości?
  • Śniadanie na diecie – co jeść, by nie być głodnym?
  • W piątek po raz trzeci obchodzimy Dzień „Śniadanie Daje Moc”
  • 8 listopada - Dzień Zdrowego Śniadania
  • Fundacja BOŚ: tyjemy
  • Zdrowe przepisy
  • Śniadania
  • Ile posiłków w ciągu dnia?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.