×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jaka jest optymalna dawka jodu dla osób dorosłych? Ile soli należy spożywać, żeby taką optymalną dawkę organizmowi zapewnić?

Prof. John Lazarus
dyrektor Światowej Sieci Jodowej (Iodine Global Network – IGN)
Krakowska deklaracja o jodzie

Jaka jest optymalna dawka jodu dla osób dorosłych? Ile soli należy spożywać, żeby taką optymalną dawkę organizmowi zapewnić? Czy istnieje ryzyko, że zalecenia ograniczające spożycie soli w celu redukcji nadciśnienia tętniczego mogą prowadzić do niedoboru jodu?

Prof. John Lazarus: Optymalna, rekomendowana dawka jodu wynosi 150 µg na dzień dla przeciętnego dorosłego człowieka. Można to monitorować, oznaczając wydalanie jodu w moczu. Aby taką dawkę organizmowi zapewnić, należy spożywać sól jodowaną. To preferowany sposób suplementacji jodu u osoby niebędącej w ciąży. Pozostaje jednak pytanie, ile soli potrzebujemy. To trochę jakby zapytać, jak długi jest kawałek sznurka. Wiadomo jednak, że spożycie soli w wielu krajach Europy jest zbyt duże. Niekiedy sięga 8, 9, a nawet 10 g soli dziennie, podczas gdy zgodnie z zaleceniami specjalistów chorób sercowo-naczyniowych jej dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 g.

Dotychczas dawka jodu dodawana do soli wynosiła około 35 mg na kilogram. Jeżeli jest za mała, można ją zwiększyć. Innymi słowy, jeżeli ta proporcja jest zachowana i spożywamy 8 lub 9 g soli na dzień, stężenie jodu jest prawdopodobnie prawidłowe. Jeśli zgodnie z zaleceniami zredukujemy spożycie soli do 5 g na dzień, to możemy po prostu odpowiednio zwiększyć stężenie jodu w soli.

Oczywiście pojawiały się pytania: czy to wpłynie na charakter soli? czy wpłynie na smak? I tak dalej. Odpowiadając krótko – nie, nie wpłynie to na charakter i smak soli. Myślę, że to bardzo ważne. Powiem też, że Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalne oświadczenie po dużym spotkaniu w Australii, które odbyło 3 lub 4 lata temu, aby podkreślić, że nie ma podstaw do napięć pomiędzy kolegami zajmującymi się chorobami sercowo-naczyniowymi a nami, endokrynologami, we wprowadzaniu jodowania soli w kontekście zaleceń dotyczących zmniejszonego spożycia soli.

21.12.2018
Zobacz także
  • Naukowcy podpisali "Krakowską deklarację o jodzie"
  • Co piąty Polak ma lub miał chorą tarczycę
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta