×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Co robić, żeby długo karmić piersią?

dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, dlatego wskazane jest jak najdłuższe karmienie piersią. Towarzystwa naukowe oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecają karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a po wprowadzeniu innych produktów kontynuację karmienia tak długo, jak długo będzie to odpowiadało i mamie, i dziecku (do jednego roku, dwóch lat...). Myślisz sobie – dobrze, piękne słowa, ale jak to zrobić?


Fot. iStock.com

Warunek 1. Karm prawidłowo

Podstawę udanej laktacji stanowi prawidłowa technika karmienia (zobacz film: Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi) – tylko wtedy dziecko będzie dobrze opróżnia pierś, zaspokaja głód i pobudzać u Ciebie laktację. Szczegółowe informacje na temat techniki karmienia i najlepszych pozycji do karmienia – patrz: Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi oraz Wygodne pozycje do karmienia.

Warto zapoznać się z opisem i filmem jeszcze przed urodzeniem dziecka, bo nie zawsze znajdziesz odpowiednią pomoc w dobraniu pozycji lub skorygowaniu nieprawidłowości w szpitalu. Tam się tyle dzieje... Po opuszczeniu szpitala zajrzy do Ciebie położna środowiskowa w ramach wizyty patronażowej w domu. Możesz skorzystać również z pomocy poradni laktacyjnej albo z wizyty doradcy/konsultanta laktacyjnego w domu (wizyty te nie są w Polsce refundowane przez NFZ, tak jak w innych krajach).

Warunek 2. Karm często

Drugi warunek udanej laktacji to odpowiednio częste przystawianie dziecka do piersi, czyli karmienie według potrzeb dziecka (8–12 razy na dobę) i według potrzeb mamy (gdy czuje przepełnienie piersi).

Noworodek ma bardzo mały żołądeczek i musi ssać często, aby pobrać w ciągu doby tyle pokarmu, ile potrzebuje, żeby mógł się prawidłowo rozwijać i rosnąć. W pierwszych dniach trudno się doszukiwać regularnego rytmu odżywiania. W kolejnych tygodniach możesz się spodziewać nieco większej regularności, ale nie oczekuj cudów. Noworodki miewają dłuższe okresy aktywności, często po południu, gdy karmienia wypadają dosłownie co godzinę, pomiędzy nimi są liczne przewijania i kwilenia. Bywają też noworodki, które są nieaktywne. Trzeba na nie szczególnie uważać. Przerwa od początku jednego karmienia do początku następnego nie powinna przekraczać w dzień 3, a w nocy 4 godzin. Jeśli po tym czasie Twój maluszek nadal śpi, obudź go do karmienia.

W międzyczasie Ty również poczujesz, że nadchodzi czas na karmienie – piersi staną się twardsze, wypełnią się pokarmem. Jeśli dziecko nie zgłosi się samo do karmienia (nie wykazuje oznak głodu), spróbuj je nakarmić, aby:

  • uniknąć nieprzyjemnego odczucia wynikającego z przepełnienia piersi,
  • uniknąć obrzęku i zastoju.

Dobra wiadomość: po ustabilizowaniu się produkcji pokarmu i dostosowaniu jej do potrzeb Twojego dziecka, najczęściej około 4.–6. tygodnia, pojawia się pewna regularność w karmieniach i można łatwiej zaplanować dzień. Ponadto poznasz już swojego malucha i będziesz wiedziała, jakie ma „zwyczaje i upodobania”.

Warunek 3. Karm skutecznie

Najpierw zaczynasz karmić z jednej piersi. Aby mieć pewność, że dziecko skutecznie ssie i pobiera pokarm, słuchaj odgłosu połykania. Brzmi on jak głoska „k” i powtarza się regularnie. Takie karmienie powinno trwać przynajmniej 10 minut z jednej piersi (najczęściej 15–20 minut). W ramach jednego karmienia możesz podać dziecku również drugą pierś, ale dopiero po opróżnieniu pierwszej. Kolejne karmienie rozpocznij od tej piersi, z której dziecko ssało ostatnio. Taki sposób naprzemiennego karmienia pozwala dziecku uzyskać dużo pokarmu, a u Ciebie silnie pobudza produkcję mleka na następne karmienie. Im starsze dziecko, tym szybciej będzie opróżniało pierś, ale małe musi spędzić przy piersi trochę czasu, żeby się najeść.

Warunek 4. Karm aktywnie

Podczas karmienia zwracaj uwagę na aktywność dziecka. Na talerzu się nie śpi! Pomóż mu utrzymać aktywność przez cały czas karmienia. Gdy przestaje ssać, pobudzaj je, głaszcząc po policzku, pod brodą, delikatnie ściskając za rączkę czy stópkę. Jeśli mimo tych zabiegów maluch zamiast rytmicznie połykać pokarm, podsypia w najlepsze, przerwij karmienie i podnieś go do odbicia. Tak rozbudzonego przystaw ponownie do tej piersi, której jeszcze nie dokończył. Takie zachowania dotyczą noworodków. Kilkumiesięcznego niemowlęcia nie trzeba namawiać do jedzenia.

Warunek 5. Karm wyłącznie

Nie dokarmiaj ani nie dopajaj dziecka – zalecane jest wyłączne karmienie mlekiem matki. Podawanie wody lub innych płynów do picia nie ma uzasadnienia. Ssąc pierś, dziecko uzyskuje tyle wody, ile mu potrzeba (woda jest składnikiem pokarmu kobiecego). Dokarmianie mlekiem sztucznym bez ścisłych wskazań zaburza laktację. Bywa, że dziecko słabiej rośnie, jest chore, ma problemy ze ssaniem piersi itp. Wtedy zawsze jako pokarm pierwszego wyboru podaje się odciągane mleko mamy. W rzadkich sytuacjach istnieją wskazania do suplementacji mlekiem modyfikowanym. Często podaje się je w niewielkiej ilości, przez krótki czas, aby wzmocnić dziecko i poprawić produkcję mleka u mamy. Wskazania muszą być rzeczywiste. Nigdy nie będzie to niepokój lub płacz dziecka, kolka czy inne męczące rodziców zachowania przy dobrym przyroście masy ciała.

Zawsze poradź się lekarza, czy podawanie mieszanki jest rzeczywiście konieczne – nie podawaj jej na własną rękę. Jeśli masz obawy, czy dziecku wystarcza mleko z piersi, sprawdź wskaźniki skutecznego karmienia lub zasięgnij porady doradcy laktacyjnego.

Poza piersią dziecko powinno otrzymywać witaminy (D i K). Przez pierwsze 4 tygodnie dzieciom karmionym piersią nie podaje się smoczka uspokajacza, aby nie ograniczać częstości ssania piersi, bo może to prowadzić do zmniejszenia ilości wytwarzanego pokarmu. Po okresie stabilizacji laktacji, jeśli potrzeba, podaje się smoczek do zasypiania i drzemki.

19.05.2015
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta