×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Średniowieczna Europa ogniskiem trądu

Prątki trądu, które występowały w średniowiecznej Europie, wykazują duże zróżnicowanie genetyczne – piszą naukowcy na łamach „PLOS Pathogens”.


Fot. Wikimedia Commons

W największych jak dotąd badaniach genetycznych, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców, udało się ustalić, że prątki trądu występujące w średniowiecznej Europie wykazywały duże zróżnicowanie genetyczne, dzieląc się na wiele linii rozwojowych.

Wnioski wyciągnięto na podstawie zsekwencjonowania 10 nieznanych wcześniej genomów bakterii Mycobacterium leprae, która wywołuje chorobę. Najstarszy przykład pochodził z Wysp Brytyjskich z ok. 400 r. n.e. W sumie próbki pochodziły z 90 szkieletów z Europy.

Wcześniejsze badania mówiły jedynie o dwóch liniach genetycznych trądu z obszaru średniowiecznej Europy. Wyniki badań każą na nowo rozważyć kwestię rozprzestrzeniania się choroby w przeszłości, tym bardziej, że w Europie były obecne wszystkie znane linie genetyczne trądu. Naukowcy sugerują, że źródłem trądu mogła być np. zachodnia Eurazja.

Co ciekawe, przypadek z Wysp Brytyjskich rzuca nowe światło na czynniki odpowiedzialne za przenoszenie się choroby. Ta linii genetyczna jest bardzo podobna do prątków trądu występujących dzisiaj u wiewiórek rudych. Handel futrem wiewiórek mógł zatem wpływać na rozprzestrzenianie się choroby.

Trąd jest najstarszą udokumentowaną chorobą w dziejach człowieka. W Europie występował powszechnie do XVI w. Do dzisiaj stanowi problem w wielu krajach. Co roku odnotowuje się na świecie ok. 200 tys. nowych przypadków choroby.

04.06.2018
Zobacz także
  • Wrzącym olejem
  • Upuszczać, pić, przetaczać
  • Bóg uzdrawia, a lekarz bierze zapłatę
  • Uciekać wcześnie, daleko i na długo
  • Jak nie rtęcią, to końskim nawozem
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta