×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Infekcja narządów płciowych wirusem HPV

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy istnieje jakieś ryzyko zarażenia wirusem HPV, jeżeli w ciągu 2,5 roku od ryzykownej sytuacji w zabezpieczeniu, nie wystąpiły żadne wykwity w okolicach narządów płciowych i okolic odbytu?

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Szanowna Pani,
istnieje wiele czynników ryzyka zakażenia się wirusem HPV. Wczesny wiek inicjacji seksualnej, liczba partnerów seksualnych, wcześniejsza aktywność seksualna obecnego partnera, starszy wiek partnera seksualnego, stosowanie doustnej antykoncepcji, czy palenie papierosów.

Wirus HPV jest najbardziej "inteligentnym" patogenem, z którym przyszło się dotychczas zmierzyć medycynie. Infekcja narządów płciowych wirusem HPV dużego ryzyka jest jedną z najłatwiej rozprzestrzeniających się infekcji. Zakażenie przenosi się przez kontakt skórny - pełny stosunek seksualny nie jest konieczny do zakażenia. Około 50%-75% aktywnych seksualnie kobiet zaraża się wirusem HPV dużego ryzyka w okresie całego życia, zwykle wkrótce po rozpoczęciu aktywności seksualnej. DNA wirusa HPV jest obecne w 99,7% próbek raka szyjki macicy, a wcześniejsza infekcja HPV nie chroni przed kolejnym zakażeniem. Prezerwatywa może zmniejszyć ryzyko zakażenia, ale nie daje pełnej ochrony.

Brak wykwitów skórnych nie świadczy o nieobecności wirusa HPV. Myślę, że najprostszym rozwiązaniem dla Pani jest zrobienie testu, który odpowie na Pani wątpliwości. Wymaz pobiera się w gabinecie ginekologicznym i wysyła do laboratorium. Jeśli wyniki będą pomyślne, proszę zastanowić się nad szczepieniem. Chociaż docelowa populacja wiekowa kobiet dla szczepień ochronnych przeciwko HPV to dziewczynki w wieku 7-12 lat, to takie szczepienie, jeśli nie jest Pani zakażona będzie chronić także Panią.

07.02.2017

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.