Od kiedy i gdzie mogę się zaszczepić? Jak wygląda procedura szczepień?

Przed nami szczepienia przeciwko COVID-19. To bardzo ważna kwestia dla nas wszystkich. Dlatego uruchomiliśmy dedykowaną infolinię. Za jej pośrednictwem możesz uzyskać informacje o tematach związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19. W momencie uruchomienia procesu szczepień, poprzez infolinię będziesz mógł również dokonać rejestracji.

Czy szczepionka jest obowiązkowa? Gdzie mogę się zaszczepić? Od kiedy będzie dostępna szczepionka przeciw COVID-19 w Polsce?

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

Już od 15 stycznia będziesz mógł zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy - dostaniesz maila.

Tym samym kraje Unii Europejskie zyskały dostęp do drugiej szczepionki przeciwko COVID-19.

Formalne pozwolenie na warunkowe dopuszczenie do obrotu w krajach Unii Europejskiej drugiej szczepionki przeciwko COVID-19 musi jednak wydać Komisja Europejska.

Czy SARS-CoV-2 rzeczywiście tak znacząco się zmienia, że już możemy potrzebować nowych szczepionek?

Czy alergicy mają powody, by się obawiać szczepionki mRNA? Czy przyjmowanie leków immunosupresyjnych wyklucza szczepienie? Czy między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki należy się izolować? Na pytania dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 odpowiada dr Anna Kuna z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Wraz z wprowadzeniem szczepionek przeciw COVID-19 u wielu pojawiają się obawy - m.in. o to, komu szczepionka przyniesie korzyści i kto może ją przyjąć. Mówi o tym dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Na forach antyszczepiokowych syncytyna straszy chętnych do szczepień przeciwko COVID-19. Hipoteza o potencjalnym wpływie szczepionek na płodność nie ma jednak wiarygodnych podstaw naukowych.

Decyzja zapadła po zapoznaniu się z opinią naukową przedstawioną wczoraj przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) działający przy Europejskiej Agencji Leków. Szczepionka Comirnaty będzie dostępna dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej w tym samym czasie i na tych samych warunkach.

Dezinformacja, panujący strach i krążące mity są szeroko obecne w dyskusji na temat potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 oraz zastosowanych technologii. Środowisko naukowe jest świadome tego, że tylko przełamanie obaw społecznych i działania oparte na merytorycznej i sprawdzonej wiedzy mogą pomóc w zmianie postaw względem szczepień i tym samym przyczynić się do zatrzymania pandemii. Przedstawiciele środowiska naukowego w Polsce zjednoczyli się w ramach inicjatywy prof. Andrzeja M. Fala „Nauka przeciw pandemii” i przygotowali białą księgę pod tytułem „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” będącą kompendium wiedzy o szczepieniach, technologii i ich zasadności w walce z pandemią.

Czy szczepionka jest bezpieczna? Jakie choroby przewlekłe wykluczają podanie szczepionki? Czy osoba, która chorowała na COVID-19, powinna się zaszczepić?

W dziesięciu punktach odpowiadamy.

PAN: Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii
COVID-19 od miesięcy rujnuje nie tylko zdrowie milionów osób, ale też gospodarki krajów na całym świecie. Od początku pandemii badaczki i badacze z wielu krajów pracują nad szczepionką przeciw COVID-19. Jesteśmy coraz bliżej przełomu. Spora część naszego społeczeństwa ma jednak obawy przed zaszczepieniem się. W tym stanowisku omawiamy ryzyka i wyjaśniamy dlaczego szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii, ochronić życie i zdrowie milionów osób oraz ograniczyć kryzys ekonomiczny i społeczny.