×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy przebyty zawał to przeciwwskazanie do angiografii?

Pytanie nadesłane do redakcji

Znajomy z podejrzeniem wysiękowego AMD dostał skierowanie na angiografię fluorescencyjną, ale potrzebuje zaświadczenia od internisty o braku przeciwwskazań do tego badania. Internista odsyła do kardiologa, gdyż w zleconym przez niego badaniu EKG są nieprawidłowości (sugeruje ono przebyty zawał serca). Na badanie echo serca i konsultację kardiologiczną czeka się około miesiąca, a wzrok pogarsza się w szybkim tempie. Czy nawet ewentualnie przebyty zawał, to przeciwwskazanie do angiografii? I czy można mieć zawał, nie wiedząc o tym?

Odpowiedział

dr n. med. Jerzy Maciejewski
Specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kardiologii
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy

Przeciwwskazaniem kardiologicznym do angiografii fluorescencyjnej jest świeży, a nie przebyty zawał serca.

W opisanej sytuacji internista powinien chorego skierować do kardiologa celem dalszej diagnostyki, w związku z podejrzeniem choroby serca, ale jednocześnie mógł wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do badania. W przypadku wątpliwości co do czasu wystąpienia zawału serca, chory mógł być skierowany do szpitala, gdzie można wykluczyć świeży zawał serca na podstawie badań wykonywanych w Izbie Przyjęć.

Bezobjawowy zawał serca występuje rzadko, głównie u osób starszych oraz chorujących na cukrzycę (choroba ta uszkadza włókna nerwowe odpowiedzialne za czucie bólu).

03.04.2014

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.