×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przyczyny i diagnostyka bólów w nadbrzuszu

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Mam duży problem z żołądkiem, od paru lat kilka razy w roku mam bardzo silne bóle brzucha w górnej partii, które później promieniują do pleców. Jest to ból, który trwa cały dzień i nawet No-spa forte plus Ketonal tylko lekko go uśmierza. Mieszkam w Anglii i ostatnio taki incydent miał miejsce miesiąc temu. Niestety różnił się od ostatnich, ponieważ trwał parę dni, dostałam antybiotyki i zrobiono USG, w którym nic nie stwierdzono. Ból przeszedł, a po miesiącu postanowiłam przejść na dietę norweska, no i się zaczęło. Już pierwszego dnia po zjedzeniu jajek i grejpfruta przyszedł tak silny ból, że musiałam wziąć dwie kodeiny, które od tutejszych lekarzy dostałam, ból prawie ustąpił, ale tylko do następnego posiłku i tak po każdym posiłku było już coraz gorzej, drugi dzień to samo. Dietę postanowiłam przerwać, myśląc, że może jajka w tak dużej ilości, a może grejpfruty źle na mnie działają. Martwi mnie tylko to, że bóle tak ostre trwają już tyle lat i są bardzo silne, mam odniesienie do siły bólu, ponieważ urodziłam dwójkę dzieci bez żadnych znieczuleń, więc wiem, że ten ból porównywalny jest do drugiej fazy porodu, tylko, że trwa cały dzień i nawet silne leki, tylko go na chwilę lub lekko uśmierzają. Pytanie moje jest takie czy to wrzody?? Czy może inna choroba, chciałabym wiedzieć, bo tu w Anglii trudno dostać się do dobrego specjalisty i wykryć przyczynę, dają antybiotyk, po dwóch tygodniach, kiedy już się nic nie dzieje robią USG i mówią, że jest ok. Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Przyczyn bólów w nadbrzuszu jest wiele i na podstawie opisu zawartego w pytaniu nie jest możliwe postawienie ostatecznej diagnozy.

Ból w nadbrzuszu może świadczyć o szeregu chorób związanych nie tylko z przewodem pokarmowym (cukrzyca, choroby tarczycy, choroba niedokrwienna serca), może być następstwem przyjmowanych leków, spożywania alkoholu. Często przyczyną są choroby czynnościowe, czyli takie, w których nie znajdujemy żadnej uchwytnej przyczyny, np. dyspepsja czynnościowa. Wśród chorób przewodu pokarmowego, które mogą objawiać się bólem w nadbrzuszu są: choroba refluksowa przełyku, zapalenie oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroby dróg żółciowych i wątroby.

Promieniowanie bólu do pleców może sugerować ostre zapalenie trzustki lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia tego narządu. Rozpoznajemy je na podstawie podwyższonych wskaźników trzustkowych we krwi oraz wyniku badania USG jamy brzusznej.

Jedną z możliwych przyczyn może być choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Przyjmowanie w takim przypadku leków z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych (przykładem jest właśnie ketoprofen) może nasilać objawy, a nawet powodować owrzodzenia. Jedynym sposobem na wykluczenie tej choroby jest wykonanie badania gastroskopowego.

Dokładniejsza diagnostyka jest tym bardziej wskazana, gdy pacjent jest po 50. roku życia, a także, gdy występują tzw. objawy alarmowe, m.in. niedokrwistość, krwawienia z przewodu pokarmowego, dyskomfort lub ból przy przełykaniu, chudnięcie, wywiad rodzinny w kierunku chorób nowotworowych.

17.06.2013

Czytaj następny:

Inne pytania
 • Spuchnięty i twardy brzuch
 • Szczelina odbytu
 • Zakażenia Helicobacter pylori a zmiany skórne
 • Kłujący ból podżebrza - przyczyny, diagnostyka
 • Marskość wątroby - rokowania
Wybrane treści dla Ciebie:
 • Nagły silny ból brzucha
 • Zespół Gilberta
 • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 • Ostre zapalenie trzustki
 • Bezoar
 • Kamica przewodowa
 • Dysfunkcja zwieracza Oddiego
 • Zapalenie żołądka wywołane przez H. pylori
 • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
 • Dyspepsja
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta