×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy jest szansa na przeszczepienie u osoby z poalkoholową marskością wątroby?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój tata ma marskość wątroby, na pewno od alkoholu. Przestał pić w zeszłym roku, w czerwcu wycięto mu woreczek żółciowy, ma duże wodobrzusze. Co tydzień odciągają po 8 litrów wody z brzucha, teraz nawet woda jest w penisie (był we Francjii w szpitalu). Ma też hemoroidy i przepuklinę. Nie wiem jak bardzo jest ta wątroba zniszczona, ale przypuszczam, że cała. Bardzo martwię się o niego. Czy jest możliwość przeszczepienia w przypadku marskości alkoholowej, jeśli jest wątroba cała do wymiany? Czy jest też możliwość przeszczepienia całej wątroby? Ile kosztuje taka operacja prywatnie? Martwię się o niego, bardzo kocham tatusia i chcę mu pomóc. Jeśli nie ma szans na przeszczep, jak długo może żyć? Proszę o szczerą odpowiedź, ślicznie dziękuję.

Odpowiedział

dr med. Andrzej L. Komorowski
Klinika Chirurgii Onkologicznej, Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie
Szpital Specjalistyczny im. Stanleya Dudricka w Skawinie

Poalkoholowa marskość wątroby jest bardzo ciężką chorobą. Uszkodzenie tkanek wątroby w marskości jest nieodwracalne i nawet zastosowanie najlepszego leczenia może być niewystarczające do zatrzymania postępów choroby, która w fazie zaawansowanej manifestuje się między innymi wodobrzuszem.

U części chorych istnieje teoretyczna możliwość leczenia poprzez przeszczepienie wątroby. Niestety, ten bardzo skomplikowany sposób postępowania wiąże się z wieloma problemami. Po pierwsze, aby chory został zakwalifikowany do przeszczepienia, musi spełniać szereg kryteriów medycznych. W wypadku chorych na marskość alkoholową istotną przeszkodą do zakwalifikowania do przeszczepienia jest fakt, że znaczna część chorych wraca do nałogu, niwecząc wysiłek lekarzy oraz – co najistotniejsze – bezcenny narząd wykorzystany do przeszczepienia.

Tutaj dochodzimy do drugiego, szalenie istotnego problemu. Otóż liczba narządów, które można wykorzystać w celu przeszczepienia, jest bardzo ograniczona. Jednocześnie coraz więcej chorób wątroby można leczyć w ten sposób. Krótko mówiąc, systematycznie zwiększa się liczba osób oczekujących na przeszczepienie, a nie zwiększa się liczba dawców narządów. Aby uniknąć wątpliwości i nieprawidłowości w systemie rozdzielania narządów, na które oczekują ciężko chorzy ludzie, dla których przeszczepienie jest jedyną szansą ratunku, a czas oczekiwania istotnym czynnikiem przeżycia, w większości krajów świata istnieją ogólnokrajowe kolejki do przeszczepów, na których kolejność ustala się za pomocą z góry określonych, medycznych kryteriów. Uzyskanie narządu do przeszczepienia za opłatą jest nie tylko niemożliwe, ale jest także poważnym przestępstwem.

Inaczej rzecz się ma z przeszczepieniami wątroby od żywych spokrewnionych dawców. Ta względnie nowa technika polega na pobraniu połowy wątroby od bliskiego krewnego i wszczepieniu jej choremu. Sposób ten, popularny zwłaszcza w krajach azjatyckich, obarczony jest jednak wieloma problemami, z których najistotniejszym jest narażenie na ciężkie powikłania (a nawet śmierć) osoby zdrowej oddającej część swojej wątroby. W przeciwieństwie do tradycyjnego przeszczepienia wątroby tę operację wiele szpitali na świecie wykonuje odpłatnie. Oczywiście warunkiem podstawowym jest medyczna kwalifikacja chorego do przeszczepienia narządu oraz znalezienie spokrewnionego dawcy. Koszt takiej operacji jest znaczny, a wynik (zarówno dla dawcy, jak i biorcy przeszczepu) niepewny.

06.11.2013

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.