Przyczyny bólu w lewym podżebrzu

Pytanie nadesłane do redakcji

Postaram się jak najdokładniej opisać mój przypadek. Boli mnie od ponad 9 miesięcy pod lewym żebrem, brak jakichkolwiek objawów. Ból jest ciągły, wstaję z nim i się kładę, czasami się nasila, ale niezależnie od posiłku czy pozycji. ALAT 20.00 (0.00-34.00), amylaza 68.00(0.00-100.00), ASPAT 18.00 (0.00-31.00), bilirubina całkowita 0.42 (0.00-1.20), APIT - czas koaolinowo-kefalinowy 39.90 (26.00-41.00), WBC 10.54 (4.00-10.00), RBC4.95 (3.50-5.00), HGB 14.10 (12.00-15.00), HCT 42.70 (33.00-43.00), MCV 86.30 (81.00-100.00), MCH 28.50 (27.00-34.00), MCHC 33.00 (32.00-36.00), PLT 451.00 (130.00-440.00), RDW-SD 43.20, RDW-CV 13.90, PDW 13.20, MPV 10.90, P-LCR 32.60, NEUT 8.77, LYMPH 1.24, MONO 0.42, EO 0.09, BASO 0.02 (50.00-70.00), NEUT% 83.10 (50.00-70.00), LYMH% 11.80 (24.00-45.00), MONO% 4.00 (2.00-11.00), EO% 0.90 (1.00-4.00), BASO% 0.20, płytki krwi 458.00. Miałam trzy razy USG, bez zmian. To są ostatnie wyniki. Waga jest stała, nie tracę jej, nie mam wzdęć, zgagi, odbić i żadnych innych dolegliwości. Do ubikacji chodzę regularnie. Stwierdzono u mnie cystę na prawym jajniku ok. 32 mm. Miałam również kolonoskopię, ale również bez zmian i patologii. Natomiast 3. dzień bolą mnie plecy, raczej górna część i prawa łopatka. Nie wiem co o tym myśleć. Mam 25 lat i mam nadwagę. Chodzi mi po głowie, że to nowotwór trzustki, skoro boli cały czas i nie przestaje nawet po środkach przeciwbólowych, bo przecież nic nie boli bez przyczyny i na dodatek tak długo. Strasznie się go boję. Proszę o jakieś wskazówki.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Z opisu wynika, że nie ma żadnych odchyleń zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i obrazowych i endoskopowych. Brak jest także objawów alarmowych, do których zaliczamy: chudnięcie, niedokrwistość, cechy krwawienia z przewodu pokarmowego oraz dodatni wywiad rodzinny w kierunku chorób nowotworowych. Nie ma żadnego powodu, aby podejrzewać nowotwór trzustki, chyba że pacjentka jest obciążona rodzinnie zespołami genetycznymi występowania nowotworów.

Przyczyn bólu w lewym podżebrzu może być wiele, choć opis najbardziej wskazuje na tło czynnościowe dolegliwości, w tym zespół jelita nadwrażliwego. W diagnostyce nie można także pominąć bólów związanych z kręgosłupem, które czasami imitują bóle brzucha. Lokalizacja bólu może nasunąć podejrzenie chorób śledziony i trzustki, ale także jelit, nerki lewej. Jednak wymienione choroby zostały wykluczone w USG jamy brzusznej (wielokrotnym) oraz kolonoskopii. Do uzupełnienia diagnostyki proponuję jeszcze wykonanie badania gastroskopowego, które pozwoli na wykluczenie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego.

28.03.2014
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
Inne pytania
  • Czy ból po lewej stronie pod żebrami zawsze oznacza kłopoty z trzustką?
  • Ostre zapalenie trzustki - których leków unikać po chorobie?
  • Leczenie zespołu jelita drażliwego
  • Przewlekła biegunka
  • Przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.