Testy czynnościowe wątroby (próby wątrobowe) to badania aktywności enzymów obecnych w komórkach wątrobowych lub stężeń substancji wytwarzanych albo przekształcanych przez komórki wątrobowe.
Najczęściej wykonuje się badania aktywności:
- aminotransferazy asparaginianowej (AspAT, GOT)
- aminotransferazy alaninowej (AlAT, GPT)
- stężenia bilirubiny
- tzw. próbę tymolową.
Jak należy się przygotować do testów czynności wątroby?
Testy czynności wątroby na ogół nie wymagają przygotowania. Należy powstrzymać się od spożywania alkoholu na 24 godziny przed pobraniem krwi oraz poinformować lekarza o przyjmowanych lekach.
Jakie są wskazania do wykonania prób wątrobowych?
Testy czynności wątroby wykonuje się w celu rozpoznania:
- ostrych chorób wątroby
- zatruć
- przewlekłych chorób wątroby
- alkoholowych chorób wątroby (zobacz: Choroby wątroby).
Jakie są przeciwwskazania do wykonania prób wątrobowych?
Brak przeciwwskazań.
Inne rodzaje testów czynnościowych wątroby
Aktywności gamma-glutamylotranspeptydazy oraz fosfatazy zasadowej są podwyższone w przypadkach zaburzeń odpływu żółci. W przypadku gamma-glutamylotranspeptydazy zwiększoną aktywność stwierdza się także u pacjentów z nowotworami lub po zawale serca. Podobnie, aktywność fosfatazy zasadowej jest zwiększona u chorych z niektórymi nowotworami albo nadmierną aktywnością komórek kościotwórczych (czyli osteoklastów).
Jak należy interpretować wyniki testów czynnościowych wątroby?
Wyniki testów czynnościowych wątroby powinien interpretować lekarz, łącznie z informacjami z wywiadu chorobowego, badania przedmiotowego pacjenta, wiedzą o chorobach współistniejących i przyjmowanych przez chorego lekach. Pacjent powinien zgłaszać się na pobranie krwi w wyznaczonych odstępach czasu, kiedy konieczna jest obserwacja zmian parametrów czynności wątroby w związku z przebiegiem choroby i leczenia.