×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kraków – rewolucja żywieniowa w SU

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Szpital Uniwersytecki planuje prawdziwą rewolucję w żywieniu pacjentów. Już za kilka miesięcy uruchomiony zostanie program „Pacjent wybiera”, dzięki któremu osoby hospitalizowane same zdecydują, co zjedzą na śniadanie, obiad czy kolację. Oczywiście wszystko w ramach propozycji przygotowanych pod czujnym okiem dietetyków i w zgodzie z ustalonym planem leczenia.


Fot. Lumn/ pexels.com

Czy polski pacjent będzie mógł jeść posiłki jak w amerykańskich filmach? – takie twierdzenie pojawiło się podczas niedawnej konferencji, której organizatorem była firma Rekeep Polska, a patronował jej Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Okazuje się, że już niedługo, coś co znamy wyłącznie z telewizji, stanie się faktem.

– Od wielu lat próbujemy przełamywać stereotyp, że w szpitalach żywi się źle i w dodatku nic nie można na to poradzić. Jeśli chodzi o jakość posiłków, a nawet sposób ich podawania i estetykę poczyniliśmy znaczący postęp, teraz natomiast szykujemy się do prawdziwego kroku milowego – zdradza dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. – Wiem, że dziś ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której to Pacjent decyduje, że w kolejnym dniu na obiad zje kurczaka albo łososia, ale zapewniam, że za kilka miesięcy właśnie to będzie możliwe. Wszystko dzięki współpracy z firmą zajmującą się żywieniem w naszym szpitalu, która znalazła sposób, jak logistycznie rozwiązać kwestię, by nie tylko dostarczać zamówione wcześniej potrawy, ale jeszcze by docierały one do pacjenta świeże i smaczne.

Rozwiązanie ma opierać się na zasadach znanych np. z firm zajmujących się tzw. dietą pudełkową. Każdego dnia pacjent otrzyma cztery lub pięć propozycji posiłków, z których wybierze te, które kolejnego dnia zostaną mu dostarczone do szpitala. Przedstawiane mu dania będą zgodne z obowiązującą go dietą leczniczą i zatwierdzone przez szpitalnych dietetyków. Poza wartościami odżywczymi, będą jednak spełniały również inną – równie ważną funkcję.

– Pacjent, który sam decyduje o swoim losie, nie czuje się ubezwłasnowolniony, ma poczucie sprawstwa w kwestiach, które go dotyczą – nawet takich jak to, co zje w kolejnym dniu – może nawet szybciej powracać do zdrowia. Zdecydowanie poprawia to jego dobrostan – zdradza Anna Kamińska, Koordynator ds. żywienia klinicznego w Szpitalu Uniwersyteckim.

– Żywienie jest immanentną częścią procesu leczenia. Nie osiągniemy celu proponując naszym pacjentom posiłki niesmaczne, nieatrakcyjne i wbrew jego upodobaniom – dodaje dyrektor Jędrychowski.

Aż 1/4 pacjentów, którzy trafiają do Szpitala Uniwersyteckiego na leczenie to osoby niedożywione. Wynika to nie tylko z powodu choroby, ale często również z powodu niewiedzy w zakresie prawidłowego odżywiania, odpowiedniej kaloryki posiłków czy niezbędnego dziennego zapotrzebowania organizmu w poszczególne wartości i składniki odżywcze. Jak mówi Anna Kamińska, nierzadko zdarza się, że pacjent przed rozpoczęciem właściwego procesu leczenia musi zostać odpowiednio odżywiony. Wtedy właśnie wkracza zespół ds. żywienia klinicznego i zespół dietetyków zatrudnionych w szpitalu.

04.10.2023
Zobacz także
  • Sanepid sprawdził szpitalne jedzenie
  • Szpitale od kuchni
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta