Najbardziej niekorzystne dla zdrowia jest nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej. Otyłość tego typu znacznie częściej wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń gospodarki węglowodanowej (insulinooporności, hiperinsulinemii, cukrzycy typu 2), miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych.
Dodatni bilans energetyczny, tzn. nadmiar spożytego pokarmu w stosunku do wydatku energetycznego organizmu powoduje zwiększanie masy ciała. Nawet nieznaczne przekroczenia ilościowe, ale często się powtarzające, stanowią największe zagrożenie.
Z pewnością podejmując próbę odchudzania, wiesz, czego chcesz – ważyć mniej, lepiej się czuć, lepiej wyglądać. Tak sprecyzowane oczekiwania mogą się jednak okazać dla umysłu za mało konkretne.
Cel w postaci perfekcyjnego trzymania się planu przez 30 dni w miesiącu może się okazać zbyt wygórowany. Sukcesem jest natomiast stopniowe zwiększanie liczby dni, kiedy udaje się dbać o swoje zdrowie.
Dieta nie powinna polegać na kilkutygodniowym reżimie, lecz na trwałej zmianie nawyków żywieniowych, które będą najważniejszym elementem nowego, zdrowego stylu życia.
Farmakoterapia to ważny element leczenia otyłości, nie może jednak zastąpić zmiany sposobu odżywiania i zwiększenia aktywności fizycznej. Ułatwia natomiast przestrzeganie zaleceń dietetycznych oraz zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań otyłości, a w konsekwencji prowadzi do poprawy zdrowia i jakości życia chorego na otyłość.
Preparaty wspomagające zmniejszanie masy ciała można podzielić na przynajmniej kilka kategorii, wśród których wyróżnia się środki hamujące apetyt, wzmagające termogenezę, zawierające błonnik pokarmowy, l-karnitynę, CLA czy w końcu produkty zmniejszające wchłanianie węglowodanów i tłuszczów. Warto się zatem zastanowić, czy tak szeroka oferta dostępnych w sprzedaży środków wspomagających odchudzanie znajduje naukowe uzasadnienie i potwierdzenie skuteczności.
Chirurgia bariatryczna to dziedzina chirurgii ogólnej, której istotą jest modyfikacja przewodu pokarmowego chorego, ograniczająca przyjmowanie pokarmów i przyczyniająca się do utraty masy ciała u chorych z patologiczną otyłością.
Pulmonolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu oddechowego, przede wszystkim płuc i oskrzeli. Badania diagnostyczne wykonywane przez pulmonologa to m.in. RTG klatki piersiowej, spirometria z próbą rozkurczową, bronchoskopia i poligrafia (uproszczona wersja polisomnografii).
Na twój numer +48 zadzwoni do Ciebie Doradca
Medyczny. Jeżeli nie uda mu
się z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jak
zrealizować poradę.