Leczenie otyłości okiem psychologa

 • Jak zacząć, żeby odnieść sukces?

  Jak zacząć, żeby odnieść sukces?

  Z pewnością podejmując próbę odchudzania, wiesz, czego chcesz – ważyć mniej, lepiej się czuć, lepiej wyglądać. Tak sprecyzowane oczekiwania mogą się jednak okazać dla umysłu za mało konkretne.

 • Jak zbudować motywację do zmiany?

  Jak zbudować motywację do zmiany?

  Cel w postaci perfekcyjnego trzymania się planu przez 30 dni w miesiącu może się okazać zbyt wygórowany. Sukcesem jest natomiast stopniowe zwiększanie liczby dni, kiedy udaje się dbać o swoje zdrowie.

 • Jak sobie poradzić z potrzebą podjadania?

  Jak sobie poradzić z potrzebą podjadania?

  Podjadanie często staje się zachowaniem nawykowym, tzn. podejmowanym bezwiednie i bezrefleksyjnie. Pozbycie się tego nawyku jest aktywnym procesem, co oznacza, że wymaga czasu i zaangażowania.

 • Pomoc psychologiczna dla rodziców dziecka otyłego

  Pomoc psychologiczna dla rodziców dziecka otyłego

  Dla psychologa podstawowym zagadnieniem w diagnozie otyłości jest pytanie, co czuje dziecko mające problem nadwagi, jak myśli o sobie i jak się ocenia. Istotna jest także perspektywa rodzica dotycząca przeżyć dziecka w związku z otyłością, jego zaangażowanie, motywacja do pomocy oraz dawanie wsparcia.

 • Jak pomóc bliskiej osobie, która się odchudza?

  Jak pomóc bliskiej osobie, która się odchudza?

  Podstawowym błędem osób bliskich, które chcą pomóc odchudzającym się, jest przyjmowanie roli strażnika. Polega ona na ciągłym pilnowaniu co, kiedy i ile odchudzający się je oraz podnoszeniu alarmu, gdy przekroczy założone limity.

 • Jedzenie pod wpływem stresu i emocji

  Jedzenie pod wpływem stresu i emocji

  Otrzymywanie pokarmu bardzo wcześnie w naszym rozwoju kojarzone jest z łagodzeniem przykrych stanów. Karmienie zaspokaja nie tylko głód fizjologiczny, ale też potrzebę bezpieczeństwa oraz bliskości.

 • Rola psychologa w leczeniu otyłości

  Rola psychologa w leczeniu otyłości

  Otyłość jest chorobą, która dotyczy nie tylko ciała, ale często również duszy. W niektórych przypadkach może być spowodowana głębokimi, nieuświadomionymi konfliktami wewnętrznymi czy trudnymi doświadczeniami.

 • Rola psychodietetyka w leczeniu otyłości

  Rola psychodietetyka w leczeniu otyłości

  Ważna jest umiejętność rozróżniania bodźców, takich jak głód, sytość czy zmęczenie. Ludzie często mylą zmęczenie z głodem i zamiast odpocząć sięgają np. po wysokoenergetyczną przekąskę – mówi dr hab. n. o zdr. Monika Bąk-Sosnowska, psycholog kliniczny.

 • Rola psychologa w leczeniu otyłości

  Rola psychologa w leczeniu otyłości

  Zasadniczą przyczyną przyrostu masy ciała jest dodatni bilans energetyczny, czyli nadmiar energii przyjmowanej z pożywieniem w stosunku do energii wydatkowanej. Jednak już powody spożywania nadmiernych ilości jedzenia, często bez obiektywnego uzasadnienia, są różnorakie i często mają charakter środowiskowy lub psychologiczny.

 • Psychologiczne aspekty odczuwania głodu i sytości

  Psychologiczne aspekty odczuwania głodu i sytości

  Obecnie podkreśla się dużą rolę emocji w kształtowaniu nawyków i zachowań żywieniowych. Przy powszechnym dostępie do pożywienia i nadmiernej konsumpcji istotne jest zrozumienie, dlaczego ludzie się przejadają w odpowiedzi na odczuwane emocje.

 • Otyłość a depresja

  Otyłość a depresja

  Istnieją liczne związki pomiędzy zaburzeniami nastroju a zwiększeniem masy ciała. Nie bez powodu na przełomie XX i XXI wieku spotkały się dwie plagi, istotnie wpływające na stan zdrowia i umieralność społeczeństwa – depresja oraz otyłość.

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta