×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy cytrusy należy myć przed spożyciem?

dr n. med. Dominika Wnęk, dietetyk

Owoce cytrusowe, do których zalicza się pomarańcze, cytryny, grejfruty i limonki najlepiej smakują w miesiącach zimowych. Charakteryzują się one dużą zawartością witamin, zwłaszcza witaminy C i składników mineralnych. Dostarczają także cennego błonnika pokarmowego.


Fot. pexels.com/ Picfoodscom

Aby owoce dotarły w dobrym stanie do miejsca sprzedaży, do ich zabezpieczania stosuje się substancje konserwujące oraz grzybobójcze (tzw. fungicydy), do których zalicza się m.in. imazalil i tiabendazol. Pierwszy z nich wykorzystuje się powszechnie jako pestycyd pozbiorczy w przypadku cytrusów, co zapobiega pleśnieniu owoców.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że dopuszczalne dzienne spożycie imazalilu to 0,05 mg/kg masy ciała, co oznacza, że takie pobranie nie wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia.

Natomiast należy podkreślić, że poziom pozostałości pestycydów w spożywanych owocach zmniejszają proste procedury mycia i obierania, które powinniśmy wykonać przed zjedzeniem owoców. Owoce cytrusowe należy myć ciepłą wodą (przez około 2 minuty). Dodatkowo można użyć szczoteczki lub gąbki oraz płynu do mycia naczyń. Następnie owoce należy dokładnie wypłukać.

Po umyciu owoców nie należy zapominać także o dokładnym umyciu rąk wodą z mydłem. Jeśli tego nie zrobimy, to substancje, które dostały się na nasze dłonie ze skórki, przejdą na miąższ i w ten sposób trafią do naszego organizmu.

Piśmiennictwo

  1. Kowalska G., Pankiewicz U., Kowalski R.: Assessment of Pesticide Content in Apples and Selected Citrus Fruits Subjected to Simple Culinary Processing. Appl. Sci. 2022; 12: 1417. https://doi.org/10.3390/app12031417
  2. https://dietetycy.org.pl/jak-myc-owoce-cytrusowe/
16.01.2023
Zobacz także
  • Jak zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie?
  • Dieta owocowo-warzywna
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta