Otyłość to złożona choroba polegająca na nagromadzeniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, co z czasem prowadzi do wielu niekorzystnych dla zdrowia skutków.

W miarę nasilania się zaburzeń metabolicznych, w związku z nagromadzeniem nadmiaru tłuszczu w organizmie, zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niektóre nowotwory. Otyłość jest więc poważnym problem zdrowotnym, a nie kosmetycznym i w jej przebiegu z reguły nie dochodzi do samoistnej normalizacji masy ciała.
Istnieje wiele powodów, dla których niektórzy ludzie mają większą skłonność do przyrostu masy ciała i trudności z jej utratą. Zazwyczaj otyłość wynika z czynników środowiskowych (dostępności wysoko przetworzonych produktów, których spożycie nie daje uczucia sytości i omija naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu, a może sprawiać przyjemność), czynników dziedzicznych i fizjologicznych, a w życiu codziennym zależy od przyzwyczajeń dotyczących sposobu odżywiania się oraz od stopnia aktywności fizycznej czy podejmowania aktywności sportowej.
Dobra wiadomość jest taka, że nawet niewielka, kilkuprocentowa utrata masy ciała może zmniejszyć ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych związanych z otyłością i poprawić stan zdrowia. Zdrowsza dieta (z większą zawartością warzyw, unikaniem słodyczy, słodzonych napojów i jasnego pieczywa oraz żywności typu fast-food o dużej zawartości tłuszczu), zmiana sposobu odżywiania i przyzwyczajeń związanych z jedzeniem na zdrowsze (regularne jedzenie, mniejsze niż wcześniej porcje posiłków i unikanie przekąsek) oraz zwiększona aktywność fizyczna mogą skutecznie pomagać w utracie masy ciała. W przypadku trudności z redukcją masy ciała, mimo modyfikacji stylu życia, w leczeniu otyłości można obecnie zastosować leki wydawane na receptę, a w nasilonej otyłości możliwe jest leczenie operacyjne, co dodatkowo zwiększa skuteczność leczenia otyłości. Nic jednak nie zastąpi zdrowego stylu życia.