Błona przedsiatkówkowa
Błona przedsiatkówkowa to cienka, włóknista błona, która tworzy się przed siatkówką i obkurczając się z czasem marszczy leżącą pod spodem siatkówkę.
Błona przedsiatkówkowa to cienka, włóknista błona, która tworzy się przed siatkówką i obkurczając się z czasem marszczy leżącą pod spodem siatkówkę.
Ciałka gwiaździste w ciele szklistym to najczęściej jednostronne drobne, białe zagęszczenia składające się z uwapnionych fosfolipidów. Choroba dotyczy 0,5–0,9% ogólnej populacji, występuje dwukrotnie częściej u mężczyzna, a jej etiologia nie została w pełni poznana. Niezwykle rzadko powoduje znaczące obniżenie ostrości wzroku. Częściej obserwuje się „latające przed okiem kolorowe plamki, kropki, muszki”.
Choroba Coatsa to niedziedziczna, zazwyczaj jednooczna choroba naczyń polegająca na rozwoju w siatkówce nieprawidłowych, nadmiernie rozszerzonych naczyń, których ściany mają znacznie zwiększoną przepuszczalność.
Dystrofia czopkowa jest dziedziczną chorobą plamki siatkówki dotyczącą obojga oczu. Polega ona na selektywnym uszkodzeniu niektórych funkcji czopków siatkówki w plamce. Dystrofia czopkowa jest rzadką chorobą siatkówki u dzieci.
Dystrofia Stargardta to choroba plamki siatkówki dziedziczona w sposób autosomalny recesywny, która dotyczy obojga oczu. Polega na zaniku fotoreceptorów i nabłonka barwnikowego w plamce.
Krwotok do ciała szklistego to wydostanie się krwi z naczyń krwionośnych w oku do komory ciała szklistego. Ponieważ ciało szkliste jest pozbawione naczyń, wylew krwi do komory ciała szklistego jest najczęściej konsekwencją chorób naczyniowych siatkówki, tj. cukrzycy i nadciśnienia tętniczego oraz przedarć siatkówki . Najczęstszą przyczyną krwotoku do ciała szklistego u osób dorosłych jest retinopatia cukrzycowa proliferacyjna.
Zaburzenia rozwojowe ciała szklistego polegają najczęściej na tym, że w oku pozostaje płodowe unaczynienie ciała szklistego. Określa się je mianem przetrwałego hiperplastycznego pierwotnego ciała szklistego. Zaburzenie to jest wrodzoną, niedziedziczną, zwykle jednooczną zmianą niezwiązaną z chorobami układowymi.
Wnętrze gałki ocznej wypełnia ciało szkliste, które ma konsystencję żelu i przylega do siatkówki. Z wiekiem zaczyna się ono obkurczać i oddzielać od siatkówki, co nazywamy tylnym odłączeniem ciała szklistego. Proces ten może zostać przyspieszony przez uraz oka lub głowy.
Odwarstwienie siatkówki to poważna choroba gałki ocznej, która nie leczona prawie zawsze prowadzi do utraty widzenia w zajętym oku. Polega ona na odłączeniu większości jej warstw od leżącego bliżej zewnętrznej ściany gałki ocznej nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyniówki.
Otwór plamki jest to ubytek siatkówki w jej centralnej części zwanej plamką. Najczęściej powstaje spontanicznie pod wpływem procesu kurczenia się ciała szklistego, które wypełnia gałkę oczną. Procesy obkurczania ciała szklistego postępują fizjologicznie wraz z wiekiem.
Różne formy przetrwałego hiperplastycznego pierwotnego ciała szklistego stwierdza się u 3% noworodków. W 90% przypadków jest to wada jednostronna, u 10% noworodków tego typu nieprawidłowości występują w obu oczach.
Rozpływ skrzący to liczne żółtawobiałe, złote lub kolorowe kryształy cholesterolu zawieszone w żelu ciała szklistego oraz, rzadziej, w komorze przedniej. Powstają one wtórnie do długotrwale utrzymującego się krwotoku wewnątrzgałkowego po wielokrotnym, ciężkim urazie lub zabiegu chirurgicznym. Rozpływowi skrzącemu zwykle towarzyszy tylne odłączenie ciała szklistego.
Rozwarstwienie siatkówki to choroba polegająca na rozszczepieniu jej warstw. Jednocześnie dochodzi do przerwania połączeń między komórkami nerwowymi w siatkówce. Najczęściej występująca jej postać u dzieci (tzw. wrodzone lub młodzieńcze rozwarstwienie) jest dziedziczona w sposób sprzężony z chromosomem X.
Siatkówczak jest najczęściej występującym nowotworem wewnątrzgałkowym u dzieci. Jest to nowotwór złośliwy, który nieleczony prowadzi do przerzutów i śmierci dziecka. Współczesne metody leczenia pozwalają w ponad 90% przypadków uratować życie chorego dziecka i często zachować przynajmniej w jednym oku użyteczny stopień widzenia.
Toksokaroza oczna to choroba zapalna siatkówki i naczyniówki wywołana przez pasożyta układu pokarmowego psów Toxocara canis. Do zarażenia dochodzi przez połknięcie jaj pasożyta, które z odchodami zwierząt trafiają do piasku i ziemi.
Tylne odłączenie ciała szklistego to oddzielenie ciała szklistego od siatkówki w tylnym odcinku gałki ocznej (ku tyłowi od podstawy ciała szklistego). Wraz z wiekiem zaburzeniu ulega jego żelowa konsystencja – ciało szkliste staje się coraz bardziej płynne. Tylne odłączenie się ciała szklistego występuje u 63% osób powyżej 80. roku życia. Częstość jego występowania wzrasta z wiekiem, w szczególności u chorych po operacji zaćmy i zapaleniach ciała szklistego.
Powstanie zakrzepu w żyle może wiązać się ze zmianami miażdżycowymi zachodzącymi w tętnicy środkowej siatkówki. Powodują one bowiem jej stwardnienie, co z kolei przyczynia się do wzmożonego ucisku na ściany żył siatkówki i powoduje zaburzenia przepływu krwi.
Podstawowym objawem zapalenia naczyń siatkówki jest stopniowe pogorszenie widzenia.
Tę postać zapalenia siatkówki i naczyniówki wywołuje pierwotniak Toksoplazma gondii. Jest to pasożyt wewnątrzkomórkowy, którego żywicielem ostatecznym jest kot.
Jest to choroba zapalna siatkówki wywołana przez wirusa cytomegalii. Wirus ten jest jedną z najczęstszych przyczyn tzw. oportunistycznych zakażeń siatkówki, czyli występujących u osób z upośledzoną odpornością.
Jest to zapalenie siatkówki wywołane przez wirusa opryszczki pospolitej. Wirus opryszczki jest bardzo rzadką przyczyną zapalenia siatkówki i naczyniówki u noworodków i dzieci.
Dystrofie siatkówki stanowią szeroką grupę zaburzeń związanych z nieprawidłową funkcją komórek siatkówki. Mają one charakter dziedziczny. Najczęściej występującą dystrofią siatkówki jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to choroba oka bezpośrednio dotycząca centralnej części siatkówki – plamki. Plamka pełni bardzo ważną rolę w procesie widzenia, ponieważ odpowiada za ostrość wzroku i związane z tym funkcje, np. zdolność czytania.
Żółtkowa dystrofia plamki Besta to choroba plamki siatkówki dziedziczona w sposób autosomalny dominujący i dotyczy obojga oczu. Pierwsze objawy choroby pojawiają się pomiędzy 4. a 10. rokiem życia. Jest to przede wszystkim postępujący spadek ostrości wzroku oraz postrzeganie konturów przedmiotów i linii prostych jako zniekształconych.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł