Zdecydowana większość lekarzy położników zaleca kobietom w ciąży (i matkom karmiącym) stosowanie preparatów wielowitaminowych z mikroelementami (PWM).
Czy ich zalecenia opierają się na wynikach wiarygodnych badań, potwierdzających skuteczność takiego postępowania?
Czy rzeczywiście istnieje potrzeba stosowania PWM i czy wszystkie składniki zawarte w dostępnych preparatach dla kobiet w ciąży są niezbędne dla zdrowia matek i prawidłowego rozwoju ich dzieci?
Czy w przypadku właściwego odżywiania się, a więc i dostarczania odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów, stosowanie suplementacji jest bezpieczne?
Czy taka interwencja oddziałuje również na zdrowie dziecka po urodzeniu i czy wpływ ten jest korzystny?
Wiadomo, że ciąża (i laktacja) są szczególnymi okresami, w których wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu i noworodka oraz utrzymania zdrowia matki.
Suplementacja witamin i mikroelementów u kobiet z rozpoznanymi (lub domniemanymi) niedoborami witaminowymi (a w zasadzie z niedoborami pokarmowymi, co dotyczy głównie populacji krajów rozwijających się oraz kobiet w krajach rozwiniętych, pochodzących z ubogich i zaniedbanych środowisk, o małych dochodach) nie budzi wątpliwości, a dostępne wyniki badań wskazują na lepsze wyniki położnicze w grupach kobiet stosujących suplementację.