×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie neuralgii popółpaścowej – bóle po półpaścu

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM
Aktualizacja: lek. Magdalena Wiercińska

Pytania nadesłane do redakcji

 1. Czy bóle po półpaścu (neuralgie) należy rozgrzewać czy chłodzić (maścią i jaką lub kompresami, kąpielami)? Czy można ćwiczyć, np. rozciągające ćwiczenia i masować? Czy ograniczać ruchy i wypoczywać. Półpasiec był na splocie krzyżowym (wzdłuż pośladków, pod nogą i warga sromowa duża). Jest miesiąc po zniknięciu objawów zewnętrznych. Mam dyskomfort przy chodzeniu, uczucie ściągnięcia, zszycia, pieczenie, mrowienie, kłucie. Czy stan zapalny może przenieść się na pochwę i dalej. Brałam Heviran 2x w dawce 800 mg i 1x 400 mg, Virosal do smarowania i Milgammę w zastrzykach.
 2. Pojawiły się u mnie bóle podbrzusza. USG nic nie wykazało, ale po następnych 2 dniach pojawiły się krosty w pachwinie i na lewym podudziu, co zdiagnozowano jako półpasiec. Brałem lek antywirusowy. Obecnie nie ma śladu po krostach, ale są dalej bóle w tym samym miejscu, co na początku, tylko o mniejszym nasileniu niż na początku choroby. Leków już nie biorę, ale lekarz pierwszego kontaktu, który mnie leczył od początku, twierdzi, że taki stan może trwać kilka lat. Mam 76 lat. Proszę o informację, czy są specjaliści, którzy mogą mi pomóc?

Odpowiedź

Półpasiec jest uczynnieniem zakażenia VZV, pozostałego po przechorowaniu ospy wietrznej. Choroba trwa zwykle 2–4 tygodni. Leczenie lekiem przeciwwirusowym (zwykle acyklowirem lub walacyklowirem) zmniejsza nasilenie i czas trwania objawów, jednakże u niektórych osób, zwykle starszych, powikłaniem półpaśca jest nerwoból po półpaścu (neuralgia popółpaścowa), który może się utrzymywać przez wiele miesięcy po ustąpieniu zmian skórnych.

Jest wiele sposobów leczenia tej choroby. Zwykle stosuje się leki, takie jak pregabalinagabapentyna oraz miejscowo kapsaicynę w maści, która niestety może być źle tolerowana. Bóle mogą być bardzo uporczywe. Czasami stosuje się leki przeciwpadaczkowe i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Można stosować miejscowo lignokainę.

Odpowiadając ściśle na Pani pytania: może Pani ćwiczyć i rozmasowywać mięśnie, można także stosować okłady. Gorące powinny lepiej działać (suche ciepło). Jeżeli jednak okłady nasilają dolegliwości, to proszę ich nie stosować.

Podsumowując, proponuję spróbować maści z kapsaicyną, a jak to nie pomoże, udać się do odpowiedniego specjalisty. Leczeniem neuralgii zajmują się neurolodzy, lekarze medycyny paliatywnej i poradnie leczenia bólu. Lekarz pierwszego kontaktu pokieruje Panią do odpowiedniego specjalisty.

Neuralgia nerwu trójdzielnego po półpaścu

Pytanie nadesłane do redakcji

Bóle głowy – rozpoznanie neuralgia nerwu trójdzielnego po półpaśćcu. Jak to wyleczyć i gdzie?

Odpowiedź

Neuralgia nerwu trójdzielnego po półpaścu to poważny problem. Polega na powtarzających się napadach jednostronnego bardzo silnego, ostrego bólu. Jest wiele sposobów leczenia tej choroby, zatem żaden nie jest satysfakcjonujący. Zwykle stosuje się leki przeciwpadaczkowe, baklofen, leczenie chirurgiczne, np. odbarczenie mikronaczyniowe, radiochirurgię, jak też przezskórną stymulację prądem (TENS). W neuralgii popółpaścowej używa się też opioidów (leków narkotycznych), co świadczy o znacznym nasileniu bólu oraz miejscowo kapsaicyny w maści, która niestety może być źle tolerowana. Leczeniem neuralgii zajmują się neurolodzy, lekarze medycyny paliatywnej, niektórzy chirurdzy oraz poradnie leczenia bólu. Lekarz pierwszego kontaktu pokieruje Panią/Pana do odpowiedniego specjalisty.

Redakcja mp.pl wyjaśnia: Co to jest nerw trójdzielny?

Nerw trójdzielny to największy nerw czaszkowy. Dzieli się na trzy gałęzie: nerw oczny, szczękowy i żuchwowy. Nerw trójdzielny odpowiada za czucie skóry twarzy oraz unerwia ruchowo mięśnie żucia.

28.11.2023
Zobacz także
 • Półpasiec - materiały wideo na temat półpaśca
Wybrane treści dla Ciebie
 • Czy półpasiec jest przeciwwskazaniem do kontynuowania treningów?
 • Półpasiec - objawy, przyczyny, powikłania, leczenie
 • Czym leczyć półpaśca?
 • Półpasiec - jak długo trwa leczenie?
 • Klasyczny nerwoból nerwu trójdzielnego
 • Ospa wietrzna u dorosłych
 • Zapalenie spojówek w przebiegu półpaśca lub ospy wietrznej
 • Półpasiec – od kiedy i do kiedy chory zaraża, czy może zarazić ospą wietrzną?
 • Szczepienie przeciwko ospie wietrznej
Inne pytania
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta