Pytanie nadesłane do redakcji
Witam. Mam dwóch synków, 3- i 6-letniego. Jakiś czas temu robiłam im testy skórne, które wykazały, że są uczuleni m.in. na grzyby. W ostatnim czasie często chorowali. Młodszy ma już około 3 tyg. zapalenie oskrzeli, przyjmował 2 tyg. antybiotyk, teraz zastrzyki, ale kaszel dalej się utrzymuje. Starszy zażywa antybiotyk. Tylko kaszlą, nie mają gorączki ani innych objawów. Mieszkamy w domku jednorodzinnym, w którym jest grzyb. Zapobiegaliśmy temu, ale on jest w posadzce. Czy to przez tego grzyba dzieci zaczęły chorować? Co mogę z tym zrobić? Jak ich leczyć? Czy muszę zmienić miejsce zamieszkania dla dobra dzieci?
Odpowiedziała
dr med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia alergologiczna „Podgórna” w Szczecinie
W sytuacji, którą Pani opisuje, tzn. przy nawracających objawach chorobowych ze strony dróg oddechowych, utrzymywaniu się kaszlu bez innych cech mogących wskazywać na tło infekcyjne (np. gorączka), braku poprawy pomimo zastosowania kolejnego antybiotyku, zwłaszcza przy stwierdzeniu u dzieci uczulenia (dodatnie testy z alergenami prawdopodobnie grzybów wewnątrzdomowych, być może roztoczy kurzu domowego - wspomina Pani o uczuleniu na inne alergeny), na pewno można podejrzewać astmę.
Rozpoznanie astmy u dzieci wymaga wykluczenia innych chorób, którym może towarzyszyć kaszel. Dzieci powinny zostać skonsultowane przez lekarza specjalistę chorób płuc lub alergologa.
W okresie oczekiwania na konsultację należy podjąć próbę leczenia inhalacyjnego wziewnymi glikokortykosteroidami i podawanymi doraźnie wziewnymi lekami rozszerzającymi oskrzela.
U chorych na astmę w ciągu około tygodnia po wprowadzeniu leczenia wziewnego kaszel ustępuje w godzinach nocnych, po nieco dłuższym czasie - również kaszel w ciągu dnia. Brak poprawy pomimo prawidłowo prowadzonego leczenia wziewnego powinien skłonić do poszerzenia diagnostyki.
Przebywanie w pomieszczeniach zagrzybionych jest niekorzystne dla zdrowia zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, warto pamiętać, że istotną przyczyną kaszlu u dzieci jest również bierne palenie tytoniu.
Piśmiennictwo:
Błażowski Ł., Kurzawa R., Widerska-Kurzawa A.: Diagnostyka i leczenie kaszlu przewlekłego u dzieci. Część II Leczenie. Przewodnik lekarza praktyka. Terapia. 2011; XIX, 12(266): 18-20Chmielewska-Szewczyk D.: Alergia ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. Alergia 2009; 2/40: 5-10
Stelmach I.: Diagnostyka i leczenie astmy u małych dzieci. Terapia 2006; XIV, 4(178): 36-40