×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak znaleźć przyczynę kaszlu krtaniowego u dziecka?

Pytanie nadesłane do redakcji

Syn już drugi rok o tej porze dostaje tak silnego kaszlu krtaniowego, że nieraz myślę, że może się udusić. Jeździłam do lekarza rodzinnego i zawsze ma wszystko czyste. Nawet gardło nie jest zaczerwienione, a męczy się prawie miesiąc. Podawałam już wszystkie syropy i tabletki od kaszlu i nic nie pomaga. Czy może być to alergia na kurz domowy? Syn ma lat 8.

Odpowiedziała

dr hab. med. Ewa Cichocka-Jarosz
Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii
Klinika Chorób Dzieci Katedry Pediatrii UJ CM w Krakowie

Alergia
Takie objawy pomimo powtarzalności o tej samej porze (rozumiem, że jesiennej) w dwóch kolejnych latach, niekoniecznie oznaczają alergię, należy ją uwzględnić dopiero na dalszych etapach diagnostyki. Alergii towarzyszyłyby z reguły katar, świąd nosa, napadowe kichanie, zatkany nos. Większość dzieci z alergicznym nieżytem nosa ma we wcześniejszym okresie życia objawy alergiczne głównie skórne.

Zakażenie wirusowe
Jesień to też pora częstych zakażeń wirusowych (pandemie rynowirusów w skali całego świata), które mogą przebiegać bardzo podobnie jak w Pani opisie. Przypuszczalnie objawy u dziecka wynikały z infekcji wirusowej tchawicy, wtedy występuje męczący suchy, też napadowy kaszel, może nie być kataru, nie ma też zmian osłuchowych.

Zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła
Na przyszłość proszę zwrócić uwagę, czy podczas trwania kaszlu nie ma też kataru, który spływając po tylnej ścianie gardła, może powodować suchy kaszel, zwłaszcza wkrótce po położeniu.

Przerośnięty migdał gardłowy
Ze względu na wiek dziecka, to rozpoznanie jest mało prawdopodobne, gdyż migdał z reguły zanika do 10. roku życia, ale proszę o zwrócenie uwagi czy dziecko w okresie nasilonego kaszlu sypia z otwartą buzia, chrapie w nocy, gorzej słyszy. Jeśli tak, to właśnie te objawy wskazywałyby na przerost migdała. Kaszel może im towarzyszyć, bo dochodzi do podrażnienia receptorów kaszlu znajdujących się w górnych drogach oddechowych.

Dodam, że po wykluczeniu powyższych przyczyn, każdy uporczywie utrzymujący się kaszel, też bez zmian osłuchowych wymaga wykonania badania radiologicznego klatki piersiowej.

12.02.2014
Inne pytania

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.