×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dieta, która pozwoli zdrowo przytyć

Pytanie nadesłane do redakcji

Poproszę o przykład diety, która pozwoli mi przytyć.

Odpowiedziała

mgr Dominika Wnęk, dietetyk

W Pani przypadku wskazane byłoby znalezienie przyczyny, dla której waży Pani zbyt mało. Być może są to błędy żywieniowe (sporadyczne i małe objętościowo posiłki, mało urozmaicona dieta, niedobór białka), ale warto sprawdzić, czy nie wiąże się to z jakimś ukrytym procesem chorobowym.

Niestety trudno określić ilość spożywanych przez Panią kalorii oraz Pani dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ nie mam podstawowych danych, aby je określić.

Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwolą na zwiększenie kaloryczności diety. Ważne, aby spożywała Pani 4-5 posiłków dziennie. Jeśli do tej pory, przykładowo, spożywała Pani dwie kromki pieczywa na pierwsze śniadanie, to proszę dodać jeszcze jedną.

Podobnie w przypadku obiadu - warto zwiększyć ilość zjadanych do tej pory węglowodanów, takich jak kasza, ryż, makaron czy ziemniaki. Zdrowymi produktami zawierającymi węglowodany są owoce i soki z nich wyciskane. Szczególnie dużo węglowodanów zawierają: banany, winogrona, czereśnie i gruszki.

Jednym z powodów zbyt małej masy ciała może być także niedobór białka w diecie. Dobrze, jeśli udałaby się Pani do dietetyka, który będzie w stanie oszacować ilość spożywanego białka. Warto jednak już teraz wiedzieć, że produkty obfitujące w białko to: mięso, drób i ryby, produkty nabiałowe, a także nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soja, soczewica).

Składnikiem odżywczym, który dostarcza najwięcej kalorii są oczywiście tłuszcze. Nie oznacza to jednak, że powinna Pani bazować na golonce i boczku. Zdrowymi produktami, które dostarczają tłuszczu są oleje roślinne, takie jak: olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Proszę je stosować jako dodatek do sałatek oraz do produktów węglowodanowych (np. niewielka ilość oleju rzepakowego do kaszy gryczanej).

Jeśli Pani niedowaga jest efektem braku apetytu, proszę starać się przygotowywać jak najbardziej urozmaicone i apetycznie wyglądające posiłki. Apetyt wzmaga także przebywanie na świeżym powietrzu oraz umiarkowana aktywność fizyczna.

Dobrym sposobem na zwiększenie kaloryczności diety jest dodatek orzechów, pestek i suszonych owoców. Są one bogatokaloryczne, ale dodatkowo dostarczają wiele cennych składników mineralnych. To właśnie osoby pragnące przytyć mogą pozwolić sobie na większą ilość takich produktów.

I jeszcze jedna uwaga, aby zwiększyć masę ciała niezbędna jest konsekwencja i cierpliwość. Codziennie należy się starać, aby ilość kalorii dostarczanych z pożywieniem przekraczała Pani dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Osiąga się to przez zwiększenie spożycia żywności, ale nie jest równoznaczne z włączeniem do jadłospisu wysoko przetworzonych, tłustych i słodkich produktów żywnościowych.

27.07.2016

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.