×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie neuralgii półpaścowej

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy bóle po półpaścu (neuralgie) należy rozgrzewać czy chłodzić (maścią i jaką lub kompresami, kąpielami)? Czy można ćwiczyć, np. rozciągające ćwiczenia i masować? Czy ograniczać ruchy i wypoczywać. Półpasiec był na splocie krzyżowym (wzdłuż pośladków, pod nogą i warga sromowa duża). Jest miesiąc po zniknięciu objawów zewnętrznych. Mam dyskomfort przy chodzeniu, uczucie ściągnięcia, zszycia, pieczenie, mrowienie, kłucie. Czy stan zapalny może przenieść się na pochwę i dalej. Brałam Heviran 2x w dawce 800 mg i 1x 400 mg, Virosal do smarowania i Milgammę w zastrzykach.

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Półpasiec jest uczynnieniem zakażenia VZV, pozostałego po przechorowaniu ospy wietrznej. Choroba trwa zwykle 2-4 tygodni. Leczenie lekiem przeciwwirusowym, acyklowirem zmniejsza nasilenie i czas trwania objawów, jednakże u niektórych osób, zwykle starszych, powikłaniem półpaśca jest nerwoból po półpaścu (neuralgia półpaścowa), który może utrzymywać się przez wiele miesięcy po ustąpieniu zmian skórnych.

Jest wiele sposobów leczenia tego schorzenia, zatem jak można się domyślać, żaden nie jest satysfakcjonujący. Zwykle stosuje się leki przeciwbólowe, w tym paracetamol, tramadol i opioidy (leki narkotyczne - co świadczy o znacznym nasileniu bólu) oraz miejscowo kapsaicynę w maści, która niestety może być źle tolerowana. Bóle mogą być bardzo uporczywe. Czasami stosuje się leki przeciwpadaczkowe i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Można stosować miejscowo lignokainę.

Odpowiadając ściśle na Pani pytania: może Pani ćwiczyć i rozmasowywać mięśnie, można także stosować okłady. Gorące powinny lepiej działać (suche ciepło). Jeżeli jednak okłady nasilają dolegliwości, to proszę ich nie stosować.

Podsumowując, proponuję spróbować maści z kapsaicyną, a jak to nie pomoże, udać się do odpowiedniego specjalisty. Leczeniem neuralgii zajmują się neurolodzy, lekarze medycyny paliatywnej i poradnie leczenia bólu. Lekarz pierwszego kontaktu pokieruje Panią do odpowiedniego specjalisty.

14.10.2016

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.