×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak zachęcić niejadka do jedzenia warzyw?

dr in. Joanna Rachtan-Janicka
Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Na co zwrócić uwagę?


Fot. pixabay.com

Najlepszym sposobem zachęcenia dziecka do jedzenia warzyw jest przykład idący od rodziców i rodzeństwa. Jeśli na rodzinnym stole warzywa są rzadkością lub stosuje się bardzo ubogi asortyment produktów i niewielką ilość, to dziecko nie będzie miało możliwości spróbowania i polubienia (lub nie polubienia) warzyw.

Rodzice nie powinni się zniechęcać do podejmowania kolejnych prób, ponieważ dziecku może się nie spodobać (np. wizualnie) lub nie smakować rozgotowana marchewka w zupie, ale będzie mu smakowała surówka lub marchewka z groszkiem. W związku z tym nie należy rezygnować z podawania kolejnych warzyw po jednej czy kilku próbach. Raczej powinno się zmienić sposób ich podania oraz metody obróbki kulinarnej.

Dziecko można zaangażować w przygotowanie posiłków z warzywami, zachęcić do kreatywności przy wymyślaniu nowych sposobów podawania i tworzenia barwnych zestawów warzyw. Oczywiście w takiej sytuacji należy uzgodnić z dzieckiem, że przygotowanie jedzenia to nie tylko przyjemna zabawa, ale także konieczność zjedzenia przygotowanych produktów i potraw.

Dziecko można także zabrać ze sobą na zakupy i zaproponować wskazanie warzyw, które będą podstawą diety w danym lub kolejnym dniu. Wybór warto ograniczyć do 3–4 warzyw i ostatecznie zdecydować się na 2, które dziecko preferuje. Założenie takiego schematu postępowania jest takie, że raz wybrane warzywo już zawsze będzie się pojawiało w diecie w różnych formach nie rzadziej niż raz na 2 dni.

27.11.2020

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.