Problemy związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych
Dowiedz się, jak rozpoznać osobę z problemami nadużywania substancji psychoaktywnych i jak jej pomóc.
Dowiedz się, jak rozpoznać osobę z problemami nadużywania substancji psychoaktywnych i jak jej pomóc.
Pojawiającego się uzależnienia w rodzinie nie warto bagatelizować i już we wczesnej fazie warto się zwrócić o pomoc, żeby zacząć o tym rozmawiać, żeby doceniać i nazywać pojawiające się emocje oraz aby nie stracić zaufania do innych i nadziei na zmianę.
Alkohol wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmiany nastroju, myślenia i zachowania. Większość pijących uważa, że alkohol działa pobudzająco. Tak jednak nie jest. Alkohol jest przede wszystkim depresantem.
Problem alkoholowy nie dotyczy jedynie osób z rozpoznaniem uzależnienia – istnieje grupa osób pijących szkodliwie lub ryzykownie, która według szacunków liczy kolejne 2 miliony.
Uzależnienie od alkoholu nie bez powodu jest nazywane „chorobą zaprzeczeń”. Powszechne są sytuacje, gdy osoba chora i jej najbliżsi bardzo długo wypierają ze świadomości fakt utraty kontroli nad piciem. Ponieważ intensywne używanie alkoholu rzadko rozpoczyna się nagle, trudno uchwycić moment, gdy picie przestaje być bezpieczne.
W Polsce kliniczne kryteria rozpoznania uzależnienia od alkoholu spełnia nieco ponad 3% dorosłych, co stanowi około 850 tys. osób. Ponad 14% Polaków w wieku 18–64 lat (ponad 3,5 mln osób) pije alkohol za często, w za dużych ilościach, w nieodpowiednich sytuacjach i doświadcza z tego powodu problemów.
Mimo powszechnego przekonania o dobroczynnym wpływie niewielkich dawek alkoholu na zdrowie, nie ma rzetelnych dowodów potwierdzających tę tezę. Przeprowadzono natomiast setki badań, których wyniki jednoznacznie wskazują na negatywny wpływ picia na właściwie każdy narząd ludzkiego organizmu.
Halucynoza alkoholowa, zespół Otella, zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickego, zespoły otępienne, zaburzenia osobowości i zachowania, depresja.
Zespół abstynencyjny jest stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych wynikających z nagłego odstawienia alkoholu. Może przyjmować różne nasilenie – od niewielkiego niepokoju z nudnościami, zawrotami i bólami głowy, poprzez zagrażające życiu napady drgawkowe, podobne do tych występujących w przebiegu padaczki, aż po szczególnie niebezpieczne majaczenie alkoholowe.
Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu wymaga w pierwszej kolejności wzmocnienia motywacji do podjęcia leczenia, a następnie kompleksowego podejścia do diagnozy i procesu terapeutycznego.
Zespół uzależnienia od nikotyny to choroba. Podobnie jak inne uzależnienia ma ona charakter przewlekły i nawracający. Raz wykształcona zależność od nikotyny związana jest ze zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.
Zaprzestawanie palenia to proces, w którym ważna jest gotowość do zmiany sposobu funkcjonowania bez palenia, decyzja o podjęciu działania i motywowanie się do utrzymania tej zmiany w celu zapobiegania nawrotom do palenia. Czasami konieczna jest specjalistyczna pomoc w poradzeniu sobie z nałogiem.
Używanie leków uspokajających i nasennych powoduje liczne szkody. Częste jest spowolnienie, senność, zamazanie mowy, niezborność móżdżkowa, zmniejszone napięcie mięśniowe, skłonność do upadków, szczególnie u osób starszych.
Kanabinole uważa się za substancje o relatywnie małym potencjale uzależniającym, czego wyrazem jest stosunkowo mała liczba uzależnionych w stosunku do liczby mających kontakt z marihuaną. Używanie kanabinoli związane jest jednak ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń lękowych i depresyjnych, prób samobójczych oraz zaburzeń psychotycznych.
Jakie są niebezpieczeństwa związane z zatruciem dopalaczami?
Analiza skonfiskowanych w Polsce „dopalaczy” wykazała, że zawierają one co najmniej kilkadziesiąt różnych substancji psychoaktywnych. Efektem szerokiego dostępu do „dopalaczy” była znaczna liczba poważnych zatruć wymagających hospitalizacji.
Pracoholizm to stan psychiczny charakteryzujący się przede wszystkim stałym, wewnętrznym przymusem wykonywania pracy lub innych czynności z nią związanych, przymusem myślenia o pracy z towarzyszącym poczuciem dyskomfortu (złego samopoczucia) w sytuacjach, kiedy możliwość zajmowania się sprawami dotyczącymi pracy jest utrudniona.
Hazard, podobnie jak inne uzależnienia behawioralne, nie jest niestety powszechnie postrzegany jako poważny problem dla zdrowia publicznego, chociaż jego koszty zdrowotne i społeczne są duże zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa.
Skutkiem zażycia dopalaczy może być nawet niewydolność nerek lub zawał serca - przestrzega dr n. med. Piotr Hydzik.
Efekty działania dopalaczy są nie do przewidzenia. Skrajne pobudzenie psychoruchowe, psychoza - zagraża zarówno osobie zażywającej, jak i jej otoczeniu.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł