Białystok – "Badaj znamiona – wyroluj raka"

12.05.2022
Izabela Próchnicka

21 maja w Białostockim Centrum Onkologii osoby dorosłe mogą bezpłatnie zbadać swoje znamiona na skórze w ramach akcji profilaktyki raka czerniaka – poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w tym szpitalu. Akcja wiąże się z Dniem Świadomości Czerniaka.

Pod hasłem „Badaj znamiona – wyroluj raka” specjaliści będą badać pacjentom znamiona dermatoskopem, aby wykryć wczesne zmiany skórne. Wystarczy przyjść 21 maja do Białostockiego Centrum Onkologii (BCO), bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Dermatolog dr Magda Marek-Safiejko z BCO podkreśliła, że profilaktyka nowotworów skóry jest ważna, bo przybywa zachorowań, a np. coraz więcej z nas wyjeżdża na wakacje do krajów z gorącym klimatem i z dużym nasłonecznieniem, a nasza skóra nie jest naturalnie przygotowana do takich warunków.

Dodała, że lekarze już widzą, że są skutki takich wyjazdów, tak jak są także widoczne skutki tego, że dużo chętniej niż kiedyś odsłaniamy latem swoje ciała, a jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone, może dojść do zachorowania.

„Musimy pamiętać jak działa słońce. Słońce to nie tylko poparzenia słoneczne, które widzimy od razu, ale również przedwczesne starzenie się skóry, a także tworzenie się zmian przednowotworowych oraz zmian nowotworowych”– mówiła Marek-Safiejko.

Dermatolodzy przypominają o stosowaniu kremów ochronnych z filtrem, unikać solarium, unikać oparzeń słonecznych. Dodała, że należy się także liczyć z tym, że za kilka lat mogą być widoczne skutki mody na manicure hybrydowy, który jest wykonywany z wykorzystaniem lamp UV.

„Na chwilę obecną jest to rzeczywiście rzadkość– czerniak paznokcia – natomiast przypuszczamy, że za kilka lat, za kilkanaście, to pokłosie też będziemy zbierać” – powiedziała dr Magdalena Marek-Safiejko.

W BCO od 1 kwietnia 2022 r. działa Centrum Leczenia Nowotworów Skóry – Skin Cancer Melanoma Unit. Koordynator merytoryczny tego centrum dr Katarzyna Bielawska wyjaśniła, że centrum to zajmuje się diagnostyką i leczeniem nowotworów skóry, czerniaków. „W ramach tego centrum współpracują ze sobą chirurdzy onkolodzy, dermatolodzy, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci i patomorfolodzy” – wyjaśniła Bielawska.

Zaznaczyła, że nowotwory skóry należą do najczęściej występujących na świecie. „Szacuje się, że w ciągu życia 20 proc. populacji zachoruje na te nowotwory” – powiedziała Bielawska. Podała, że rocznie w Polsce na czerniaka zapada ok. 4 tys. osób, a w ostatnich kilkudziesięciu latach liczba osób, które zachorowały na czerniaka zwiększyła się dziesięciokrotnie głównie z powodu stylu życia. Dodała, że umieralność na ten nowotwór w Polsce jest o jedną piątą wyższa niż w UE, bo mimo takiego samego dostępu do leków, w Polsce pacjenci za późno zgłaszają się na badania. „Im wcześniej wykryty czerniak, tym rokowanie jest lepsze”– zaznaczyła.

W BCO działa także od roku poradnia dermatologiczna. Dermatolog dr Marta Koper powiedziała, że główny cel działania tej poradni to wczesna diagnostyka i leczenie raków skóry i czerniaka. Mówiła, że należy raz do roku zgłosić się do dermatologa na badanie dermatoskopem. Do poradni trafiają także pacjenci, którzy mają zmiany skórne na skutek działania słońca, zgłaszają się też pacjenci z nowotworami skóry.

Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!

Gdzie kierować

Przedstawiamy aktualny wykaz dermatologicznych oddziałów klinicznych posiadających umowę z NFZ oraz dane kontaktowe konsultantów (stan na 01.05.2021 r.).

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.