Webinar „Dziś pytanie – dziś odpowiedź na temat problemów diagnostyki i terapii chorych z niewydolnością serca” Jak rozpoznać niewydolność serca w przypadku prawidłowej frakcji wyrzutowej w echokardiografii lub prawidłowego stężenia peptydów natriuretycznych? Jak prowadzić leczenie niewydolności serca u chorych z hipotensją? Którą flozynę wybrać? Jak bezpiecznie stosować spironolakton i eplerenon u pacjentów z niewydolnością serca? Na co zwrócić uwagę przy stosowaniu dobutaminy w schyłkowej niewydolności serca? To tylko niektóre z pytań, o których dyskutowali zaproszeni goście. Omówili także postępowanie w przypadku kilku pacjentów, których opisy Państwo przesłali. Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem webinaru.
Interaktywny elektrokardiogram Opisz elektrokardiogram, używając programu, wirtualnej linijki i kalkulatorów. Porównaj swój opis z opisem eksperta
Arytmia komorowa w strukturalnie zdrowym sercu – podejście praktyczne (cz. 2) W artykule omówiono schemat oceny morfologii przedwczesnych pobudzeń komorowych (PVC) w strukturalnie zdrowym sercu. Przedstawiono kryteria, które pozwalają na określenie, z jakiej części komory wywodzą się PVC.
Arytmia komorowa w strukturalnie zdrowym sercu – podejście praktyczne (cz. 1) W artykule omówiono kolejne kroki postępowania przy analizowaniu EKG u osoby bez choroby serca, u której stwierdzono arytmię komorową.
Zawał serca czy zatorowość płucna? Ostra zatorowość płucna może imitować w EKG zawał serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI). W artykule omówiono cechy elektrokardiograficzne pomagające w różnicowaniu tych 2 stanów.
Himalajskie załamki P W artykule na przykładzie chorej z przewlekłą niewydolnością serca na tle kardiomiopatii restrykcyjnej omówiono morfologię i przyczyny tzw. himalajskich załamków P