Czy zalecenia te różnią się dla dzieci i dorosłych, a jeśli tak – to w jaki sposób?
Artykuł zawiera odpowiedzi ekspertów na 14 najczęściej zadawanych pytań, m.in.: Jak długo można stosować miejscowo antybiotyki w leczeniu trądziku? Czy powinno się je stosować w monoterapii, czy też w leczeniu skojarzonym?
W dniach 21–22 października w Krakowskim Centrum Kongresowym oraz w portalu mp.pl odbędzie się VIII Ogólnopolska Konferencja – Medycyna Rodzinna 2022. W programie 6 sesji tematycznych, a w ich ramach aż 28 praktycznych wykładów. Wśród tematów: karta SCORE 2 – jak nowe wytyczne zmieniają praktykę? POChP – zmiany w raporcie GOLD 2022, farmakoterapia w leczeniu otyłości, udar mózgu – jak uniknąć pomyłek i wiele innych. Do zobaczenia w Krakowie!
1 lipca lekarze POZ uzyskają możliwość zlecania dodatkowych ośmiu badań diagnostycznych, na które dotąd mogli kierować wyłącznie lekarze z AOS. To, jak potwierdził w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, początek ogromnych zmian w POZ, które będą kontynuowane jesienią.
Fakultatywność jest rozsądnym rozwiązaniem ze względu na różnice w infrastrukturze i potencjale kadrowym, ale trzeba ją wyraźnie, zrozumiale podkreślać. A nie tworzyć fałszywe wrażenie, że w systemie wydarzył się cud – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.
Artykuł zawiera opis kluczowych zagadnień związanych z PCOS wraz z komentarzem specjalistów.
W dniach 23–24 września w Krakowskim Centrum Kongresowym oraz w portalu mp.pl odbędzie się XXI Krajowa Konferencja Szkoleniowa – Jesień Pediatryczna 2022. W programie 6 sesji tematycznych obejmujących aż 30 praktycznych wykładów oraz bogata oferta warsztatów, aby doskonalić umiejętności praktyczne. Filmy edukacyjne, szkoleniowe zdjęcia, algorytmy postępowania i wiele praktycznych informacji. Do zobaczenia w Krakowie!
Jakie jest ryzyko zachorowania na raka piersi i na raka jajnika w tej grupie pacjentek?
Mimo podejmowanych przez resort działań, które „zmierzają do usprawnienia funkcjonowania tego obszaru systemu ochrony zdrowia”, MZ dostrzega „pewnego rodzaju potrzeby zmian” – mówił podczas posiedzenia Komisji Zdrowia poświęconego POZ wiceminister Marcin Martyniak. O planowanych zmianach informowała posłów dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.
W artykule przeanalizowano wybrane dobre praktyki i wyzwania pojawiające się wraz z rosnącą popularnością social mediów wśród lekarzy, a także wśród pacjentów poszukujących informacji na temat zdrowia. Materiał uzupełniono komentarzem prawnika.