W naszej aplikacji cały proces obsługi szczepienia COVID-19 wykonasz za pomocą tylko czterech kliknięć w ciągu 10 sekund. Serdecznie zapraszamy.
Interakcje leków często spotyka się w opiece podstawowej i zazwyczaj można je przewidzieć. Kluczowe dla bezpieczeństwa pacjenta jest zidentyfikowanie najważniejszych i klinicznie istotnych interakcji.
Już w poniedziałek, 19 kwietnia, o godz. 18.00 premiera sesji 2. – „Pulmonologia”, w ramach której prof. Rafał Krenke omówi problematykę stanów nagłych w chorobach układu oddechowego, prof. Tadeusz Przybyłowski przedstawi diagnostykę różnicową zakażenia układu oddechowego w dobie pandemii COVID-19, a dr hab. Piotr Boros opowie o roli badań czynnościowych w chorobach płuc w świetle aktualnych wytycznych.
Myśli samobójcze stanowią jeden z objawów depresji i pojawiają się u około 80% chorych. Niestety, aż 15% pacjentów z chorobami afektywnymi umiera z powodu samobójstwa. Pytanie o myśli i tendencje samobójcze jest nieodzownym elementem badania pacjenta z depresją.
Zapraszamy na sesję 4. – „Od objawu do rozpoznania – obrzęki obwodowe", w ramach której prof. Dorota Drożdż przedstawia praktyczny algorytm postępowania w przypadku obrzęków obwodowych lub białkomoczu u dzieci i młodzieży, dr hab. Monika Miklaszewska opowiada o ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek i innych częstszych przyczynach zespołu nefrytycznego u dzieci, a dr hab. Andrea Horvath omawia przyczyny, rozpoznawanie i leczenie enteropatii z utratą białka u dzieci.
Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Andrea Horvath z Kliniki Pediatrii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Mężczyzna zgłosił się na szpitalny oddział ratunkowy z powodu bólu w lewym podżebrzu i osłabienia. Ostatnio schudł 4 kg, dotychczas nie chorował przewlekle ani nie przyjmował na stałe żadnych leków, nie palił papierosów.
Czy u osób starszych BMI jest odpowiednim wskaźnikiem służącym do oceny masy ciała? Jeśli tak – czy normy są takie same, jak dla młodszej populacji?
Obecnie niedostępne są badania przesiewowe w kierunku BD do stosowania w POZ. Zgodnie z zaleceniami NICE (National Institute for Health and Care Excellence), diagnozując depresję u pacjenta, lekarze rodzinni powinni zapytać o wcześniejsze epizody nadmiernej aktywności lub zachowań cechujących się rozhamowaniem; a jeśli objawy te utrzymywały się dłużej niż przez 4 dni, pacjent powinien zostać skierowany do psychiatry.
Dziecko je wyłącznie naleśniki z nutellą albo parówki z ketchupem - jak postępować? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Andrea Horvath z Kliniki Pediatrii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.