W artykule przybliżono regulację prawną ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, w której pacjent zwraca się do lekarza z prośbą o wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego jego niestawiennictwo na wezwanie lub zawiadomienie sądu bądź organu prowadzącego postępowanie.
12 marca 2022 roku została uchwalona specjalna ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583; dalej: ustawa). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że z uwagi na tempo prac nad tą regulacją nie uniknięto luk prawnych i już wielokrotnie uchwalano nowelizacje ustawy, których przepisy częściowo weszły w życie z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 roku.
Na czym należy się skupić, jeśli chodzi o niezbędną profilaktykę tych zaburzeń? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Klaudia Stangel-Wójcikiewicz.
Artykuł zawiera opisy dwóch przypadków wraz z komentarzem.
Autorzy artykułu omawiają zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem bólu kręgosłupa szyjnego w praktyce lekarza rodzinnego, istotnie podkreślając znaczenie wywiadu, badania przedmiotowego oraz badań obrazowych.
Jakie kryteria wykluczają chorego z możliwości kwalifikacji do terapii?
W ramach sesji „Ostry dyżur – stany nagłe w pediatrii” dr hab. Marzena Zielińska przedstawia aktualne wytyczne ERC dotyczące podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dzieci, prof. Tomasz Jurek omawia problematykę ofiar przemocy fizycznej na pediatrycznym SOR – rozpoznawanie oraz aspekty medyczno-prawne, a dr med. Marcin Dziekiewicz referuje tematykę krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego u dzieci.
Do rozpoznania niedożywienia nie trzeba wykonywać badań laboratoryjnych, należy natomiast dokładnie zebrać wywiad z pacjentem i osobami z jego otoczenia oraz przeprowadzić badanie przedmiotowe. Postawienie diagnozy niedożywienia wskazuje na konieczność leczenia, najlepiej w warunkach domowych.
Czy istnieją przepisy, które regulują udzielanie teleporad pacjentom (obcokrajowcom lub Polakom) przebywającym za granicą? Przeczytaj artykuł dr n. prawn. Tamary Zimnej.
Tylko część województw ma zaplanowany wzrost nakładów na POZ, część wzrostu nie ma żadnego. Na przykład o 10 proc. zwiększono nakłady na POZ w województwie łódzkim, a w podlaskim i lubuskim – w ogóle – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.