To nie jest daleko wysunięta placówka „za górami, za lasami”, ale praca w naszej przychodni różni się od wielkomiejskich ośrodków – o pracy lekarza rodzinnego w małej społeczności opowiada lek. Agnieszka Jaremko.
Kobieta zgłosiła się do POZ z powodu znacznego osłabienia oraz zmian skórnych. Ponadto ból w lewym podżebrzu nasilający się po posiłkach. W badaniu przedmiotowym jamy brzusznej stwierdzono powiększenie śledziony. Odpowiedz na pytania i przeczytaj komentarz.
Wśród tematów: karta SCORE 2 – jak nowe wytyczne zmieniają praktykę? POChP – zmiany w raporcie GOLD 2022, farmakoterapia w leczeniu otyłości, udar mózgu – jak uniknąć pomyłek, zmiany potencjalnie złośliwe w jamie ustnej. Tych, którzy nie mogli być obecni w Krakowie, zachęcamy do zapoznania się z wykładami w wersji online. Wciąż możesz zostać uczestnikiem Konferencji – zapraszamy!
Mężczyzna zgłosił się do lekarza rodzinnego z powodu zmniejszonego łaknienia, zmęczenia nieustającego po
odpoczynku i nadmiernego pocenia się. Zapoznaj się z wynikami badań i odpowiedz na pytania.
Czy istnieją ogólne kryteria postępowania, którymi mogą kierować się rodzice?
Kobieta z otyłością, bez innych chorób, zgłosiła się do szpitalnego oddziału ratunkowego z powodu licznych wybroczyn na skórze kończyn dolnych. Ponadto od tygodnia występuje znaczne osłabienie, senność w ciągu dnia, spowolniała i bełkotliwa mowa.
Do POZ zgłosiła się bezobjawowa, zdrowa 26-latka, obciążona rodzinnym ryzykiem raka żołądka, prosząc o profilaktykę. Jakie powinno być postępowanie?
Publikujemy treść wytycznych opracowanych przez konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz diabetologii dotyczące opieki nad pacjentem z cukrzycą w podstawowej opiece zdrowotnej, z uwzględnieniem opieki koordynowanej.
Niniejszy artykuł dotyczy leczenia miejscowego, którego głównym celem jest optymalizacja środowiska rany tak, aby było ono jak najbardziej zbliżone do warunków idealnych dla jej gojenia, czyli takich, jakie fizjologicznie występują pod skórą.
Zagadnienie omawia mec. Tamara Zimna.