Jakie powinno być postępowanie u pacjenta z bólem przodostopia związanym z chodzeniem i obciążaniem stopy, u którego w badaniu stwierdzono palce młotkowate?
Rozpoczęliśmy IX Ogólnopolską Konferencję Medycyny Rodzinnej. Jest to ważne wydarzenie dla wszystkich specjalistów medycyny rodzinnej.
Jaka jest dostępność świadczeń realizowanych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie rehabilitacji oddechowej dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc? Jakie są zasady kierowania na tę rehabilitację?
Nowelizacja ustawy zmieniła obowiązki podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych związane z prawami pacjenta w POZ. Nie wyznaczono żadnego terminu na dostosowanie działalności do nowych przepisów, co oznacza, że należy niezwłocznie zaktualizować informacje dla pacjentów.
Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w zakresie edukacji, nie tylko wśród pielęgniarek, ale też lekarzy – tak o wyzwaniach w systemie opieki nad pacjentami ze stomią mówi pielęgniarka stomijna mgr Katarzyna Bobowska.
Kiedy warto wprowadzić ten lek? Na pytanie nadesłane do redakcji odpowiada prof. Tomasz Stompór, hipertensjolog, nefrolog.
W artykule przedstawiamy skrót wytycznych Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) z uwzględnieniem szczepionek dostępnych w Polsce.
Czy w sytuacji narażenia na silny stres powodujący u pacjenta liczne objawy (zaburzenia snu, napady lęku) zasadne jest doraźne włączenie farmakoterapii?
Co zrobić, gdy pacjent przeprowadza się na stałe do DPS oddalonego o 150 km od dotychczasowego POZ i nie chce zmienić deklaracji wyboru?
Opublikowane niedawno rozporządzenia Ministra Zdrowia wprowadzają ważne nowości dotyczą szczepień zalecanych dla dorosłych (RSV, półpasiec) oraz niektórych obowiązkowych dla dzieci (pneumokoki, ospa wietrzna).