Wyłonione zostaną ośrodki, które będą zajmować się leczeniem zaawansowanych postaci choroby – mówi prof. Krzysztof Czajkowski, przewodniczący ministerialnego zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
Czy wzrost stężenia dimerów D po kilku miesiącach przyjmowania tabletki dwuskładnikowej lub progestagennej u młodej kobiety bez zakrzepicy w wywiadzie, jest przeciwwskazaniem do założenia wkładki wewnątrzmacicznej (IUS) z lewonorgestrelem?
Pacjentki trafiają do różnych specjalistów: ginekologa, dermatologa, neurologa, psychiatry, pacjentki z pieczeniem cewki moczowej przychodzą do urologa, z bólem odbytu do proktologa. To obrzeże różnych specjalizacji, zatem lekarze nie zajmują się tym problemem szczegółowo. To „ziemia niczyja” – wyjaśnia dr Ewa Baszak-Radomańska, ginekolog i seksuolog.
Obecnie brakuje informacji dotyczących planowanych zmian w organizacji opieki nad pacjentkami z rakiem trzonu macicy – czytamy w interpelacji poselskiej w sprawie rosnącej liczby przypadków tego raka.
Czy pacjentki z mutacją genu CHEK2 mogą stosować hormonalną terapię menopauzy (HTM)?
Naszym zadaniem jest obecnie powszechna edukacja oraz publikacja zaleceń dla lekarzy. Jednocześnie walczymy, by odpowiednie procedury były refundowane – mówi dr Joanna Kufel-Grabowska, przewodnicząca Sekcji Płodności w Chorobie Nowotworowej (Oncofertility) PTO.
Wirus cytomegalii jest najczęstszą przyczyną zakażeń wrodzonych na świecie, a mimo to wciąż pozostaje niedocenionym problemem zdrowia publicznego – czytamy w interpelacji poselskiej.